x

TMMOB'tan iki çocuğun öldüğü çukurla ilgili açıklama: Rant çukuru!

e-Posta Yazdır PDF
Geçen hafta sonunda İzmir'in Karabağlar ilçesinde toplu konut yapılan bir arazide inşaat firmasının kazıp bıraktığı bir buçuk metre derinliğindeki içi su dolu çukura düşen ve yaşamını yitiren iki çocuğun ölümüne ilişkin TMMOB İzmir il koordinasyon kurulu yazılı açıklama yaptı. 

Yapılan açıklamada, "Facia, İstanbul merkezli bir firmanın kentsel dönüşüm alanına yönelik yol çalışması kapsamında açtığı çukurda, tedbirsiz ve yaşama değer vermeyen yaklaşımın bir sonucu olarak gerçekleşmiştir. Yaşanan olay, kentsel dönüşüm projelerinin odağında daha iyi, sağlıklı, güvenli yaşam alanları yaratmanın değil, rantın olduğunun en acı kanıtlarından biridir" denildi. 

İNŞAAT ALANINDA HİÇBİR ÖNLEM YOK!

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu'nun alanda bir inceleme yaptığının anlatıldığı açıklamada şöyle denildi:

"Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği’nde belirtilen hiçbir önlemin alınmadığı, şantiye alanının çevrilmediği, inşaat sahasına giriş ve çıkışlarında herhangi bir görevlinin bulunmadığı, kazı alanının çevresine bariyer konulmadığı, kazının üzerinin kapatılmadığı görülmüştür. İnşaat alanında hiçbir uyarıcı levha veya ikaz bandına rastlanmamıştır. Oysa yönetmelik der ki, kazı alanına insanların düşmesini önlemek için tedbirler alınmalıdır. İş saatleri dışında bölgede çocukların bulunması ve herhangi bir şekilde yaralanmaları ihtimaline karşı gerekli tedbirler alınmalıdır.” 

 

İşkolları