Hassa’da “Suriyeli işçi” gerilimi: Tarlada başlayan kavga mahalleye sıçradı

Hatay’ın Hassa İlçesi’nde Suriyeli işçilerle mahalle sakinleri arasında gerginlik yaşandı. Olaylarda bir kişi yaralanırken çok sayıda polis ve jandarma olay yerine geldi. Kavga tarlada “çavuş” diye bilinen işçi simsarı ile Suriyeli işçiler arasında başladı. Suriye’den Türkiye’ye getirilen ya da sığınmak zorunda kalan yüz binlerce kişi pek çok sektörde düşük ücrete ve kayıtsız olarak çalıştırılıyor. Bu da giderek artan bir sıklıkla yerli ve göçmen işçiler arasında ya da işçilerle patronlar arasında kavgalara yol açıyor

hassa-yanginDHA’dan Ramazan Çelik ve Kasım Narcı’nın haberine göre, Hatay’ın Hassa İlçesi’nin Buhara Mahallesi’nde Suriyeli işçilerle mahalle sakinleri arasında henüz bilinmeyen nedenle gerginlik çıktı. Gerginliğin büyüyüp 1 kişinin yaralanması üzerine bölgeye çok sayıda polis ve jandarma ekibi bölgeye geldi.

Dün (9 Mayıs) akşam saatlerinde bir grup Suriyeli ile mahalle sakinleri arasında çıkan gerginlik nedeniyle ismi açıklanmayan bir kadın başından yaralandı. İsmi açıklanmayan kadın Hassa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından taburcu edildi.

İlçede olayların daha fazla büyümemesi için Antakya’dan da takviye ekip gönderildi. Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu da mahalleye giderek olayla ilgili bilgi aldı. Zaman zaman tırmanan gerginlikte Suriyelilere ait olduğu öne sürülen bir kamyon da ateşe verildi. Yanan kamyon, mahallede bekleyen TOMA ve itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü.

Suriyeliler mahalleden ayrılıyor

Hatay’ın Hassa İlçesi’nin Buhara Mahallesi’nde Suriyelilerle mahalleli arasındaki gerginliğin detayları ortaya çıktı. İddiaya göre mahalledeki gerginlik şöyle gelişti: Tarım işçilerine iş ayarlayan ve yevmiyelerini dağıtan kişi olan ‘Çavuş’ iddiaya göre tarlada Suriyeliler tarafından darp edildi. Bunun üzerine Buhara Mahallesi’ne taşan olaylarda Suriyelilerle mahalle sakinleri arasında kavga çıktı. Kazma, kürek, sopa, taş ve silahların kullanıldığı kavgada biri mahalle sakini olmak üzere 4 kişi yaralandı. Suriyelilere ait bir kamyon ateşe verilirken, taşların isabet ettiği çok sayıda evin penceresi ile araçlar zarar gördü. Kavgada yaralananlar Hassa Devlet Hastanesinde tedaviye alınırken mahalleye gelen jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Olayların büyüme ihtimaline karşı, Hatay İl Jandarma Komutanlığına bağlı Özel Hareket Ekipleri, TOMA’lar ile çok sayıda jandarma komando mahalleye sevk edildi.

Bu arada olayların yaşandığı Buhara Mahallesinde ikamet eden Suriyeliler, Hassa Belediyesi ve Hassa Kaymakamlığına ait olan kamyonlara eşyalarını yükleyerek bölgeden ayrılmaya başladı. Suriyelilerin taşınma işlemleri sırasında ise jandarma ekipleri önlem aldı.

Olay bir anda başladı ve gelişti

Mahallede yaşananları anlatan ve Suriyelileri mahallelerinde istemediklerini belirten İdil Avcı, Suriyelilerin kendilerine saldırdığını evlerinin taşlandığını öne sürdü. Kavgaya karışan ve aracına kurşun isabet eden Osman Avcı ise “Birbirimize girdik resmen. Şimdi de ortada yoklar. Devlet tarafından bu mahalleye 5 aile yerleştirildi. Gerisi sınırdan kaçak geçenler. Olaylarda amcam yaralandı. Şimdi durumu iyi. Olayı biz başlatmadık. Bir anda kavganın ortasında kaldık. Evlerimizi araçlarımızı taşladılar. Ne olduğunu bile anlamadık. Eve kendimizi zor attık. Öyle böyle saldırmadılar. Taşlarla neredeyse bizi öldüreceklerdi” şeklinde konuştu.

Bölgede olayların yeniden başlama ihtimaline karşı jandarma ekiplerinin bekleyişi devam ediyor