'Kamburluk meslek hastalığı sayılsın’

DİSK’e bağlı Basın-İş Sendikası ve Dev İletişim-İş, masa başında çalışanların sık sık karşı karşıya kaldığı Kifoz’un (kamburluk) meslek hastalığı kategorisine alınması için kampanya başlattı.

change.org üzerinden de yürütülen kampanya ile Basın İş “Ofis ve bürolarda çalışan emekçiler olarak temel olarak Kifoz (kamburluk) ve Karpal Tünel Sendromu’na maruz kalıyoruz. Karpal Tünel Sendromu meslek hastalığı olarak kabul ediliyor. Kifozun da bürolarda bilgisayar başında çalışan emekçiler için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ediyoruz” diyor.

‘Sağlığın için sendikalı ol’ kampanyasında ofis çalışanlarının sağlıkları için kültür fizik egzersizleri için gerekli zamanın ayrılması gerektiğini ifade eden sendika bunun için en temel adımın da örgütlenmek olduğunu ifade ediyor.

Çağrı metninde “Nasıl ki patron işin güvenliği için bir saniyenin hesabını yapıp emekçilerin sağlığını hiçe sayıyorsa; sendika da işçinin güvenliği için çalışma koşullarının ve işin niteliğinin işçinin sağlığına uygun hale getirilmesi için elinden geleni yapar” deniyor.