İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Şafak Odabaşıoğlu, müştekiler ve avukatlar katıldı. Duruşmada, olay yerinde aracının yandığını söyleyen müşteki Selçuk Boyalıcı, mağdur olduğunu belirterek şikayetçi oldu. Sanık avukatı, beş tanığın dinlenmesini talep ederek, patlama anına ilişkin dört farklı kamera görüntüsünü içeren CD'yi mahkemeye sundu ve müvekkilinin tahliyesini talep etti.
 
Sanık Şafak Odabaşıoğlu ise olayın bir kaza olduğunu belirterek, "Zarar görenlerin kılına bile zarar gelmesini istemem mümkün değil. Hepsi arkadaşımdır, böyle bir olayın meydana gelmesinde sorumluluğum ve kusurum yoktur. Tahliyemi talep ediyorum" dedi. Mahkeme heyeti, sanığın mevcut delil durumuna göre tutukluluk halinin devamına karar vererek, talep edilen tanıkların dinlenmesi ve eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
 
İzmir'in Karabağlar ilçesinde, nisan ayında kapı imalathanesinde meydana gelen patlama ve yangında, itfaiye eri Ozan Avşar, işçiler Mustafa Demiralay, Memik Yener Erbaş, Harun Cirit ve Mustafa Kurt hayatını kaybetmişti. İş yeri sahibi Şafak Odabaşıoğlu hakkında taksirle ölüme neden olmak suçundan 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Haberler

Sanıktan "Takdir"li Savunma

İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde bir kapı imalathanesinde, patlama ve yangında hayatlarını kaybeden 5 kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuklanan işyeri sahibi Ş.O., hakkında açılan davaya devam edildi.

İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde geçen nisan ayında bir kapı imalathanesinde, gaz sıkışmasından kaynaklanan patlama ve yangında, hayatlarını kaybeden 1'i itfaiye eri toplam 5 kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuklanan işyeri sahibi Ş. O. , hakkında 'Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından 15 yıl hapis cezası istemiyle açılan davaya devam edildi. Sanık Ş. O. , olayın bir takdir olduğunu söyledi. 

Geçen 16 Nisan'da ön tarafı Yeşillik Caddesi'ne bakan, arka tarafı ise 5900 Sokak 14 numarada bulunan, Çelik ve Amerikan kapı imalatı yapılan, Ş. O. 'ya ait 'Odabaşı Kapı' adlı işyerinde patlama meydana geldi. İşyeri ve önündeki iki araç alev aldı. İşyerinde, kimyasal ve ahşap malzemelerin bulunması, yangının boyutunu arttırdı. Kapı imalathanesindeki yangın, aynı işi yapan yan taraftaki Mustafa Güzel'e ait parke dolu depoya da sıçradı. 

Alevleri söndürmeye çalışan itfaiye erlerinden Tancu Kardaş (41), Ozan Avşar (35), Hakan Çöplüoğlu (41), Mustafa Anşin (50) ve İsmail Çağlayan (32), devrilen parkelerin altında kaldı. Yaralanan itfaiye erleri, hastaneye kaldırıldı. Bir çocuk babası itfaiye eri Ozan Avşar, hastanede yaşamını yitirdi. Yangının söndürülmesinin ardından, yapılan araştırmada işyerinde çalışan işçiler Mustafa Demiralay (33), eniştesi Memik Yener Erbaş (39), Harun Cirit (32) ve Mustafa Kurt'un (33) cesetlerine ulaşıldı. 4 işçinin yanarak yaşamını yitirdiği tespit edildi. 

İŞYERİ SAHİBİ TUTUKLANDI 

Patlamanın ardından sevkedildiği adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan işyeri sahibi Ş. O hakkında, savcının itirazı üzerine tutuklama kararı çıktı. Polise teslim olmadan önce avukatı Ahmet Ömer Ayçiçek'le basın taplantısı düzenleyen Ş. O. ölen işçileri kardeş gibi gördüğünü söyleyerek, "Bizler 17 yıldır gecelere kadar çalışarak para kazanan dürüst insanlarız. 

Bizim işyeri imalathane değil, sadece küçük rötuşların, tamirlerin yapıldığı, cilaların yapıldığı bir yer. Buradaki tiner bu patlamaya neden olmaz. Aynı bölde 4 yıl öncede patlama meydana geldi. İşyerinin Bodrum katının altında boş olduğuna benzer sesler geliyordu. Buraların eskiden tarım arazileriydi ve üzerlerinde Kuyular vardı. Uzmanlık alanım değil ancak bu kuyulardan oluşan metan gazının Bodrum katına sızdıktan sonra patlamanın meydana geldiğini düşünüyorum" dedi. 

İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlanan işyeri sahibi Ş. O. , ikinci kez hakim önüne çıktı. Duruşmaya tutuklu yargılanan sanık Ş. O. , ölenlerin yakınları ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada tanık olarak dinlenen işyeri çalışanı Sami Eser, patlamanın olduğu sırada dördüncü katta temizlik yaptığını söyledi. Eser, "Burada işçi olarak çalışmaktayım. Ben olay günü saat 13. 30 sıralarında dördüncü katta bulunan yemekhanenin yanındaki showroomu temizliyordum. Yanımda Ş. O. da vardı. Bu sırada çok büyük bir gürültüyle patlama sesi duyduk. Kendimizi dışarı zor attık. Yan taraftaki imhalathanede patlama olduğunu gördüm, yardım etmek için koştum. Patlamanın olduğu yer patronuma ait mobilya cila ve boya atölyesidir" dedi. 

Sanık Ş. O. , ise "Olay bir kazadır. Benim bu olayda zarar görenlerin kılına bile zarar gelmesini istemem mümkün değildir. Hepsi arkadaşım olur. Bu olayın bir takdir olarak değerlendirilmesi gerek. Böyle bir olayın meydana gelmesinde sorumluluğum ve kusurum yoktur. Tahliyemi istiyorum" dedi. 

Sanık avukatı mahkemeye yangın olayını gösteren CD'leri sunup, bilirkişi tarafından incelenmesini istedi. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı erteledi. 

- İzmir

(Doğan Haber Ajansı) 15.08.2011 13:46 [2930986] 

 

ilgili haber için:

İmalathanede tüp patladı: 5 ölü (16 nisan 2011)

" /> İzmir'de kapı imalathanesindeki patlamaya ilişkin dava devam ediyor - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

İzmir'de kapı imalathanesindeki patlamaya ilişkin dava devam ediyor

İzmir'in Karabağlar ilçesinde bir kapı imalathanesinde, gaz sıkışmasından kaynaklanan patlama ve yangında 5 kişinin ölmesinin ardından, hakkında taksirle ölüme neden olma suçundan, 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan iş yeri sahibinin yargılanmasına devam edildi.