Tersanelerde yeni tehlike 'meslek hastalığı'

Doğan Yağız / Evrensel

'DÜN ANİDEN ÖLDÜRÜYORLARDI, BUGÜN YAVAŞ YAVAŞ'


Adları anıldığında akla ölümün geldiği Tuzla Tersane işçilerinin yeni sorunu meslek hastalıkları. Yaptıkları işin gereği olarak kimyasal maddelerle çalışmak zorunda kalan tersane işçileri ölümcül meslek hastalıklarına yakalanmaya başladı.
 
6 ayda bir yapılan rutin kontroller için hastanelere giden işçilerin kanında kimyasal maddelere rastlandı.  Yıllardır ağır çalışma koşulları ve alınmayan iş güvenliği önlemleri nedeniyle yüzden fazla işçinin hayatını kaybettiği Tuzla Tersaneleri’nde meslek hastalıkları da artmaya başladı.
 
Son dönemlerde rutin kontroller için hastanelere giden işçiler, meslek hastalığına yakalandığını öğreniyor. İşçiler meslek hastalığına yakalandığını 6 ayda bir gittikleri rutin sağlık taramasında ya da başka bir tersanede iş başı yapmak için sağlık raporu almaya gittiği zaman öğreniyorlar. Özellikle son aylarda artış gösteren bu durumun yapılacak genel bir taramayla daha da artacağı söyleniyor. Meslek hastalığına yakalandığı öğrenilen işçiler Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 90 gün tedavi ediliyorlar. Eğer durumlarında bir değişiklik olmazsa İzmir Tepecik Göğüs Hastalıkları Hastanesine sevk ediliyorlar.
 
Hastalığa yakalanan işçilerin önemli bir bölümü tazminatları verilerek işten atılırken bir kısmı ise çalışmaya devam ediyor.