Suriyeli Sığınmacıların İnsanlık Dramı Sürüyor

Suriye’den gelen sığınmacıların İstanbul’daki yaşam koşullarını yerinde gören, izleyen ve mülteci sorunlarına duyarlı diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışmalar yürüten İnsan Hakları Komisyonumuz konuyla ilgili raporu ve çözüm önerilerini, 17 Aralık 2013 Salı günü düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Basın toplantısına Oda Başkanımız Prof. Dr. Taner Gören, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fethi Bozçalı ve İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Dr. Deniz Mardin katıldı.

Basın toplantısında ilk sözü Prof. Dr. Taner Gören alarak; “Suriye’de devam eden iç savaştan kaçan vatandaşların önemli bir kısmının İstanbul’da yaşam savaşı verdiğini biliyoruz; İstanbul’daki Suriyeli sığınmacı sayısının 200-300 bin olduğu dile getiriliyor. Ancak bu sayının çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Bu insanlar çok kötü koşullarda bir yaşam kavgası veriyor. Acilen çözüm üretilmesi ve hayata geçirilmesi gerekiyor. Suriyeli sığınmacıların yaşadığı insanlık dramının çözülmesi amacıyla gözlem ve önerilerimizi paylaşmak üzere bir dizi resmi ziyaret gerçekleştirdik; İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği İstanbul Koordinatör Genel Sekreterliğiyle görüşmeler yaptık. Konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fethi Bozçalı ise “İnsan Hakları Haftası içindeyiz ve ne yazık ki insan hakkı ihlalleri artmış durumda. Suriyeli göçmenlerin yaşadığı insanlık dramını, sorunları kamuoyuyla paylaşmak istedik. Umarız konuya dikkatleri çekeriz ve çözüm önerilerimiz yetkililerce hayata geçirilir” dedi.

Konuşmaların ardından basın açıklamasını Odamız İnsan Hakları Komisyonu’ndan Dr. Deniz Mardin okudu.