Çocuklardan utanın!

ABD Çalışma Bakanlığı’nın “Çocuk Çalıştırmanın En Olumsuz Biçimlerine Ait Bulgular 2012” raporu yayınlandı. Raporda, “Hükümet özellikle tarımda olmak üzere çocuk çalıştırma ve yoksullukla mücadeleye dönük bir dizi programı desteklese de sanayi işlerinde ve küçük ve orta ölçekli girişimlerdeki tehlikeli işlerde çocuk çalıştırmayla mücadele edecek programlar bulunmuyor. Çocuklar tarımda tehlikeli faaliyetlerde çalıştırmanın en kötü biçimlerine dâhil olmaya devam ediyorlar” denildi.
 
ABD Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı raporda Türkiye’ye de geniş yer ayrıldı.

Çocukların sokakta da tehlikeli işlerle meşgul oldukları belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı:
“-Çocuklar Türkiye’ye eski Doğu Bloku devletlerinden ticari amaçlı cinsel sömürü ve zorla çalıştırma amaçlı kaçırılıyor. Ticari olarak sömürülen çocukların turist bölgelerindne ve tren istasyonlarından alındığı belirtiliyor. Çocukların sabıkalılar tarafından cinsi amaçlı sömürülme olayları da var. Bu sabıkalıların uyuşturucu ticaretinde çocukları kullandıkları belirtiliyor.

-Roman çocukların çoğunlukla kimlik kağıtları yok ve sonuç olarak kendilerini en olumsuz koşullarda çalışmaktan koruyacak eğitim gibi kamu hizmetlerinin dışında kalıyorlar.

-Türkiye’de çocukların çalışma yaşı 15. Tehlikeli işlerde asgari çalışma yaşı 18. 14 yaşındakilerin ise yapacakları gazete, dergi, çiçek satıcılığı gibi hafif işler. 16, 17 yaşındaki çocukların tehlikeli işlerde çalışmaları yasak. Teknik eğitim alan çocuklar gerekli önlem alınmak şartıyla mesleklerine uygun işlerde çalıştırılabiliyor.

-Çalışma kanunları 50 ya da daha az işçi çalıştıran tarımsal girişimleri ve üç kişiye kadar işçi çalıştıran küçük dükkânları çalıştırmıyor, çocukların çoğu bu tür ortamlarda çalışıyor.

-Çalışma Yasası, çocukları tehlikeli çalışma koşullarına karşı hukuki korumadan yoksun ve kırılgan bırakıyor.

-Türk çalışma kanunlarını tümünün uygulanmasını sağlayacak müfettişlerin sayısının hala çok düşük olduğu değerlendirilse de Hükümet talebi karşılamak için ciddi çaba gösterdi, 2008’den bu yana iş müfettişlerinin sayısını iki kat artırdı.

-2012’de denetlenen 6 bin 958 çocuk işçiden 67’sinin yasal çalışma çağında olduğu anlaşıldı.

-Adalet Bakanlığı 2012 Ocak-Eylül ayları arasında 78 yeni çocuk kaçakçılığı soruşturması açıldığını bildirdi.

-Polis teşkilatında 3 bin 500 uzman polis çocukların korunması konusunda çalışıyor. Ancak buna çocukların çalıştırılmaları yoluyla sömürülmeleri dâhil değil.

-Devlet cinsi istismar amaçlı insan kaçakçılığı, zorla çalıştırmayı yasaklayan 80’inci madde çerçevesinde 226 sanık hakkında dava açtı ve 47 kaçakçılık suçlusunu mahkûm etti. Bunlardan kaçının çocuk kurbanlarla ilgili olduğu belli değil.

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı özellikle tarımsal işlerde çalışan çocukların eğitim ve sağlık sorunlarına yönelik projeler gerçekleştiriyor.

-Sokakta çalışan çocukların topluma kazandırılması için projeler gerçekleştiren Çocuk ve Gençlik Merkezleriyle altı yuva 201’de 8 bin 424 çocuğa ulaştı.

-Hükümet sokakta çalışan çocuklar ve tarımda çalışan göçmen çocukları hedefleyen programlar yürütse de Zamana Bağlı Politika ve Program’ın hedeflediği sektörler, sanayide çalışma ya da kobilerde ağır ve tehlikeli işleri hedefleyen programlara sahip değil.

-Hükümet yoksulluğu azaltmak için nakit transferini öngören Şarta Bağlı Eğitim ve Sağlık Yardım Programını sürdürdü. Programa katılmak isteyen aileler için şartlardan biri 6-15 yaş arası çocuklarını düzenli olarak ilköğretime göndermekti. Öncelik çoğunluğu mevsimlik tarım işlerinde çalışan en yoksul yüzde 6 aileye verildi. Hükümet aynı zamanda tüm ilkokul öğrencilerine süt temin etti ve bedava kitap dağıttı. Program ailelerin çocuklarını işten alma ve okula göndermelerinde etkili olmuş olabilir. Ancak bu yoksulluğu azaltma programlarının çocukların çalıştırılması üzerinde etkili olup olmadığı sorusunun ele alındığı görülmüyor.”

***

Eylül ayında 7'si çocuk 127 işçi iş cinayeti sonucu öldü

Petrol-İş, Deri-İş ve Kimya Mühendisleri Odası’nın düzenlediği “İşçi sağlığı ve iş güvenliği” temalı karikatür yarışmasının ödül töreninde, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin eylül ayı raporu açıklandı. Rapora göre, eylül ayında en az 127 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Petrol-İş Sendikası’nda dün düzenlenen etkinlikte açıklanan rapora göre, eylül ayında, aralarında Sakarya’da ayva toplamaya giden 8 kadın işçinin de bulunduğu en az 30 tarım emekçisi yaşamını yitirdi. Yarısı düşme nedenli olmak üzere TOKİ ve özel inşaatlarda 26 inşaat işçisi hayatını kaybetti. Çoğu tır şoförü olan taşımacılık sektöründen 22 emekçi, trafik kazası adı altında meydana gelen iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

7 ÇOCUK İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Eylül ayında yaşanan iş cinayetlerinde yaşları 9 ila 17 arasında değişen 7 çocuk işçi hayatını kaybetti. Bu işçilerin isimleri şöyle:

9 yaşındaki temizlik işçisi Nazan Güvendiren, 13 yaşındaki metal işçisi Sami Kozan, 15 yaşındaki inşaat işçisi Vefa Aydemir, 17 yaşındaki metal işçileri Ali Karkaş, Faruk Dumlupınar ve İlhan Yiğit ile 17 yaşındaki tarım işçisi Faruk Can Güvenç

10 işçi Sakarya’da, 8 işçi İstanbul’da, 7 işçi Urfa’da, 6 işçi Konya’da ve 5 işçi Tekirdağ’da yaşamını yitirdi.

TRAFİK KAZALARININ YÜZDE 14’Ü İŞ CİNAYETİ!

Etkinlikte, İSİG Meclisi’nden Deniz Özlem Bilgili’nin okuduğu raporda, işgal ettikleri fabrikada üretim yapan Kazova işçilerinin direnişi ile kayıtlara trafik kazası olarak geçen iş cinayetlerine de dikkat çekildi. “Kazova’da ‘İşgal et, diren, üret’ ve ‘Üreten biziz yöneten de biz olacağız’ sloganlarının mütevazı bir örneği olarak yaşama geçirilen bu pratiği bizler de sonuna kadar destekliyoruz” diyen Bilgili, Trafik Daire Başkanlığı’nın açıklamasına göre 2013 yılının ilk 8 ayında 1600 kişinin trafik kazalarında yaşamını yitirdiği bilgisini verdi. İş cinayetleri verilerine bakıldığında 227 işçinin sadece trafik/servis kazası nedeniyle can verdiğini belirten Bilgili, “Buna göre her 100 trafik kazasında yaşamını yitiren 14 kişi, işbaşında ya da işe gidip gelirken can veriyor” dedi.

Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri anarak sözlerini tamamlayan Bilgili, “Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik ve eylülde iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 127 işçi mücadelemizde yaşayacak” diye konuştu.