19 kişinin hayatını kaybettiği Bükköy maden kazasında sanıkların talebi geri çevrildi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, 10 Aralık 2009′da 19 kişinin hayatını kaybettiği maden kazası davasında ocaktaki aksaklıklara işaret eden bilirkişi raporuna sanık avukatlarının itirazı mahkemece reddedildi. Maden ocağı sahibi Nurullah Ercan’ı savunan Ankara Baro Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun ceza hukukçusu bilirkişinin görevlendirme talebi de mahkemeden döndü. Duruşma 27 Ekim tarihine ertelendi.

Mustafakemalpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Bükköy Madencilik’e ait kömür ocağında 10 Aralık 2009′da meydana gelen grizu patlaması sonucu 19 kişi yaşamını yitirmişti. Maden kazasının ardından açılan dava kapsamında mahkeme, Bükköy Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan ile yönetim kurulu üyelerini, yurt dışı çıkış yasağı yanı sıra her hafta karakola gidip, imza atma cezasına çarptırmıştı.

Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava kapsamında son olarak ‘Taksirle birden fazla kişinin ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 20′şer yıla kadar hapisleri istenen maden ocağı işletme müdürü Hayrettin Ç. (47) ve taşeron firmanın sahibi Fahrettin Ş. (51) tahliye edilmiş, kazada ölen 19 kişinin yakınları kararı tepkiyle karşılamıştı. Davanın bugünkü duruşmasına sanıklardan ise Hayrettin Ç., Fahrettin Ş. ve Bayram E. katıldı. Mahkemenin bir önceki duruşmada istediği bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu.

Sanık avukatları bilirkişi raporuna itiraz ederek, ceza hukukçuları tarafından bir rapor hazırlanmasını istedi. İddia makamının talebi doğrultusunda mahkeme heyeti, sanık avukatlarının bilirkişi raporuna itirazlarını ve sanıkların beraat taleplerini geri çevirdi. Mahkeme heyeti, iddia makamının mütalaasını sunması için duruşmayı 27 Ekim'’e erteledi.

Maden kazasında ağabeyini kaybeden ve ölen işçilerin ailelerinin temsilcisi olduğunu söyleyen Nihat Hanay, “"Çalışma müfettişlerinin yargılanmasına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı izin vermemişti. Ama bu yanlış Danıştay'’dan döndü. Yargıya güvenimizi kaybettiğimiz bir ortamda yargı kararı yüzümüzü güldürdü. Bugün de bilirkişi raporuna itiraz reddedildi." dedi.
 
Duruşma sonrası adliye binası önünde aileleri bilgilendiren Avukat Mehmet Çetin, davanın karar aşamasına geldiğini hatırlattı.

Duruşmada, sanık avukatlarının işyerindeki eksiklikleri ve hataları kapsayan bilirkişi raporuna yapılan itirazın yersiz bulunmasının önemli olduğunu belirten Avukat Çetin, “Bu gösteriyor ki bize; mahkeme mevcut delil ve bilirkişi raporu doğrultusunda kararını verecektir. Bugünkü duruşma istediğimiz gibi neticelendi.” diye konuştu.

Öte yandan, patlamada ölen işçilerden Ali Kazan'ın 4 çocuk annesi eşi Naile Kazan, duruşma sonrası baygınlık geçirdi. Yakınlarının teselli etmeye çalıştığı kadına 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti.

Mustafakemalpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Bükköy Madenciliğe ait kömür ocağında, 10 Aralık 2009'da meydana gelen grizu patlamasında 19 kişi ölmüştü. Maden kazasının ardından açılan davada, mahkeme Bükköy Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan ile yönetim kurulu üyelerini, yurt dışı çıkış yasağının yanı sıra her hafta karakola gidip imza atma cezasına çarptırmıştı. Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada son olarak "taksirle birden fazla kişinin ölüme sebebiyet vermek" suçundan 20'şer yıla kadar hapisleri istenen maden ocağı işletme müdürü Hayrettin Ç. (47) ve taşeron firmanın sahibi Fahrettin Ş. (51) tahliye edilmiş, kazada ölen 19 kişinin yakınları kararı tepkiyle karşılamıştı.

Anadolu Haber