CHP'li Tekin'nden çocuk işçi tepkisi

Gürsel Tekin saat 04.00'de CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer ile Adana Milletvekili Ali Demirçalı ve parti yöneticileriyle birlikte merkez Yüreğir İlçesi'ne bağlı Doğankent Mahallesi'ne gitti. İlk olarak buradaki bir kahvede simit, peynir ve zeytinle kahvaltı yapan Tekin, daha sonra tarla ve bahçelere gitmek için yola çıkan tarım işçilerini taşıyan otobüsleri gezdi. Sosyal güvenceleri olmadığından şikayet eden tarım işçilerini dinleyen Tekin, "Narenciye döneminde sabah saat 04.00'te binlerce insan hafta sonu hemen hemen bütün öğrenci çocuklar dahil olmak üzere herkes işe gidiyor. Çocuklar 24 lira yetişkinler 37 lira alıyor" diye konuştu.

Araçlar kazaya müsait 

Tarım işçilerini taşıyan araçları gezen Tekin, bir araçta çok fazla okul çağında çocuk olduğunu görünce, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Bu manzara Milli Eğitim Bakanı'na Başbakan'a kapak olsun. böyle bir rezillik yaşanır mı? Burası neresi Afganistan mı? Bu manzara Ankara'dakilere kapak olsun. Bu çocukların okulda olması gerekirken 3 kuruş yevmiye için yetişkinlerin yarısı yevmiye alıyorlar. Hafta sonları çok daha fazla çocuk çalışmaya gidiyor. Binlerce çocuğun sadece cumartesi pazar 20 TL'ye çalıştıklarını göreceksiniz. Ve bu çocuğun nasıl verimli olup olmayacağını Milli Eğitim Bakanı'na soruyorum. Durmadan düzenleme yapıyorlar. Hiç biri buraya uğruyor mu? Hiç birisinin sosyal güvencesi yok. Bindikleri araçlar 30 yıllık. Bu araçlar her türlü kazaya müsait."

6.5 milyon tarım işçisi var

Türkiye'de 6.5 milyon tarım işçisi olduğunu hatırlatan Tekin, şunları söyledi:

"Bu işçilerden 500 bin tanesi göçebe şeklinde çalışıyor. Örneğin 2 ay önce Adıyaman'daydım. Oradan Giresun'a giden tarım işçilerini taşıyan 2 aracın yaptığı kazada 24 kadınımız hayatını kaybetti. Hani son günlerde tartışmalar var ya, kadınla ilgili tartışmalar. Hani parlamentoda baş örtülü vekil olsun mu olmasın mı diye ilgilenenler. Öteki Türkiye'deki kadınların neler çektiğini başta bu öneriyi getiren Sayın Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e söylüyorum. O Kazada hayatını kaybeden insanların sosyal güvencesi yok. Bu iş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden binlerce insanın sosyal güvencesinin olmaması bu ülkenin yöneticileri için büyük bir ayıp olmuyor mu? Bu ayıptan kurtulmaları için buraya geldik. Bir çok insanımız yüzünü kapatmak zorunda kalıyor. Sizi yönetenler utansın sizin utanacak bir şeyiniz yok. Buradaki yurttaşlarımızın sosyal güvencesi için para yok ama kirli savaş için 3 milyar para harcanıyorsa bununda sorgulanması gerekiyor. Mültecilerin önemli kısmı tarımda çalışıyor onlar da fiyat düşürüyor. 20 liraya onları çalıştırınca bunlara iş kalmıyor."
 
Tekin, 1.5 yıl önce tekrar aynı bölgeye gelerek tarım işçileriyle konuştuğunu ve ayrıldıktan sonra tarım işçilerini taşıyan birçok araca ceza yazıldığını belirterek şöyle konuştu:
 
"Umut ediyorum ki aynı hatayı yapmazlar. Kıyameti koparacağımı da bilin. Biz buradan ayrıldıktan sonra bir çok araçlara cezalar kesildi. Böyle bir şey olursa kıyameti koparmazsam adım Gürsel olmasın. Bu kadar rezillik olur mu? Bir siyasi geliyor yurttaşlarının sorunlarını, dertlerini dinleyecek, oradakilere niye siz dertlerini anlattınız diye araçlara ceza kesecekler. Hani diktatörlük arıyorsunuz. Bundan daha öte diktatörlük olur mu?"