Küçük bedenlerin sömürüsü her sene daha da artıyor

Çocuk işçiliği giderek artıyor. Maden, inşaat, metal gibi iş cinayetlerinin en yoğun yaşandığı iş kollarında dahi, ufacık bedenlerin çalıştığını görmek mümkün. Çocuk işçiliğindeki artış, iş cinayetlerini de beraberinde getiriyor

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin, ağustos ayında 19 çocuk işçinin öldüğünü açıklaması, Türkiye'de bir türlü kapatılamayan bir yarayı, çocuk işçiliği meselesini yeniden gündeme getirdi. İSİG Meclisi'nin hazırladığı rapora göre, geçen ay iş cinayetlerinde yaşamını yitiren bu çocukların en küçüğü henüz 6 yaşındaydı.
 
TÜİK: 893 BİN ÇOCUK ÇALIŞIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2012 yılında yapılan araştırmaya göre, Türkiye genelinde çalışan çocuk işçi sayısı 893 bin. Bu çocukların 292 bini 6-14 yaş grubunda. 15-17 yaş grubunda ise 601 bin çocuk çalışıyor. Çalışan çocukların yüzde 49,8'i okula devam ederken yüzde 50,2'si okula gitmiyor. Bu çocukların yüzde 44,7'si tarım, yüzde 24,3'ü sanayi, yüzde 31'i hizmet sektöründe çalışıyor.
 
GERÇEK RAKAM 8 MİLYON 397 BİN
DİSK Araştırma Enstitüsü'nün (DİSK-AR) 23 Nisan'da açıkladığı çocuk işçiliği raporuna göre ise, ev işlerinde çalışan çocuklar da bu rakama dahil edildiğinde, Türkiye'de 5-17 yaş arasında çalışan çocukların toplam sayısı 8 milyon 397 bini buluyor. Ev işleri istihdam içinde değerlendirilmediğinden bu çocuklar resmi istatistiklere yansımıyor ancak, bu çocukların sayısı giderek artıyor. Ev işlerinde çalışan çocukların sayısı 1999 yılında 4 milyon 447 bin iken, bu rakam 2012 yılında 7 milyon 503 bine ulaşmış durumda.
 
KRİZİN YÜKÜ ÇOCUKLARA YIKILDI
DİSK-AR raporuna göre, dünya genelinde azalan çocuk işçiliği Türkiye'de kriz sürecinde yeniden yükselişe geçti. 1999-2006 yılları arasında 2 milyon 270 binden 890 bin düzeyine düşen çocuk işçi sayısı, 2006-2012 yılları arasında yeniden artmaya başladı ve 2012 yılında 893 bin oldu. Bir diğer deyişle, krizin yükü çocukların üzerine yıkıldı.
 
6-14 YAŞ ARASI İŞÇİLER ARTIYOR
Rapora göre artış, çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin en yaygın olduğu ücretsiz aile işçiliğinde yaşandı. 2006'dan bu yana ücretsiz aile işçisi çocukların sayısı 362 binden 413 bine çıktı. Aynı kapsamda değerlendirilen tarım sektöründe çalışan çocukların sayısı da 73 bin arttı. Bir diğer dikkat çekici nokta ise şu: Tarımdaki istihdam artışının yüzde 66'sı ve ücretsiz aile işçilerindeki artışın yüzde 90'ı, 6-14 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Bir diğer ifadeyle, toplamda çocuk işçiliğinin artmasına neden olan şey, 6-14 yaş çocuk işçilerin sayısındaki artış.
 
ÇOCUK İŞÇİ ÖLÜMLERİ
Çocuk işçiliğindeki bu yükseliş, kaçınılmaz olarak iş cinayetlerini de beraberinde getiriyor. İSİG Meclisi'nin verilerine göre, son dört ayda (mayıs, haziran, temmuz, ağustos) en az 35 çocuk işçi yaşamını yitirdi. Gündem Çocuk Derneği'nin hazırladığı rapora göre ise, 2012 yılında 36 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiş, 8 çocuk da yaralanmıştı. Bu çocukların en büyüğü 17 yaşında, en küçüğü ise 16 aylıktı. 16 aylık Mehmet Emin Sekmen, Konya'da tarım işçisi annesi tarafından çuvala sarılıp uyuması için tarlanın kenarına bırakılmış, traktörün ezmesi sonucu yaşamını yitirmişti.
 
***
 
Esnek çalışma çocuk işçiliğini arttırır
DİSK-AR Genel Müdürü Serkan Öngel: Türkiye'de çocuk işçi sayısının artmasının nedeni, krizin yarattığı güvencesiz çalışma zemini. AKP'nin ucuz istihdam stratejisinin temel unsurlarından biri de çocuk işçiliği. Esnek çalışma biçimlerini, evde çalışmayı yaygınlaştırmaya dönük düzenlemeler, mesleki eğitim adı altında yürütülen uygulamalar, çocuk işçiliğini daha da arttırıyor. Eğitim sistemi de buna uygun yapılandırılıyor. Bir diğer önemli nokta ise şu: İstihdam içinde görülmeyen ev işlerinde çalışan çocukların sayısında da artış var. Bu çocuklar ağırlıklı olarak bakım hizmetlerinde çalışıyorlar. Hem kadınlar hem de çocuklar için bakım hizmetlerinin kamusallaştırılması büyük önem taşıyor.
 
***
 
Ucuz genç işgücü için destek!
Gazete'de önceki gün yayımlanan tebliğle birlikte, organize sanayi bölgelerindeki özel meslek liselerine verilecek devlet desteği tutarları da belli oldu. Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı, organize sanayi bölgelerindeki özel meslek liselerinin sahiplerine öğrenci başına ortalama 5 bin TL verecek. Okul sahiplerine, 9'uncu sınıf öğrencileri için 3 bin 800 lira, 10-11-12'inci sınıf öğrenciler için ise, öğrenim görülen alana göre, 4 bin 500-5 bin 500 lira arasında destek verilecek.