ILO: 10 milyon çocuk köle olarak çalıştırılıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), dünya genelinde 10 milyon çocuğun tehlikeli ve kimi zaman köleliğe varan şartlarda hizmetçi olarak çalıştırıldığını açıkladı.

12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle rapor yayımlayan ILO, çocukların hizmetçi olarak çalıştırılmasını önlemek amacıyla uluslararası kurallar hazırlanması çağrısında bulundu. Örgüt, "gizli işçilik" diye tanımladığı bu sorunun, çocukların istismar edilmesinin önünü açtığını kaydetti. ILO, çoğu 14 yaş altındaki 10 milyondan fazla çocuğun temizlik, mutfak işleri, bahçıvanlık, su taşıma, kendilerinden küçük çocuklara ya da yaşlılara bakıcılık yapmaya zorlandığını belirtti. Raporda, bu çocukların genellikle ücretsiz çalıştırıldıkları, çalışma koşullarının kabul edilebilir standartların çok altında olduğu ve eğitim şansları bulunmadığı vurgulandı.

Evlerde, kapalı kapılar ardında çalıştırılan çocuklarla ilgili sağlıklı veri toplayabilmenin güç olduğunun belirtildiği raporda, çocuklara bir ailenin parçası gibi davranılmadığını ve çoğu zaman köle olarak kullanıldığı kaydedildi. Raporda, çocuk işçiliğinin kapalı kapılar arkasında ve gözlerden uzak olması nedeniyle çocukların fiziksel ve cinsel istismara maruz kaldıklarına da dikkat çekildi.

Çocuk işçiliğinin yoksul ülkelerde daha yaygın olduğunun vurgulandığı raporda, bu çocukların anne-babaları tarafından, aile bütçesine katkıda bulunmaları ya da borçlarını ödeyebilmeleri için çalıştırıldığı kaydedildi. Kimi çocukların ise, insan kaçakçıları tarafından sömürülüp satılan çocuklar olduğu belirtildi. ILO, çok uzun zamandır devam eden ve milyonlarca çocuğun sömürüldüğü çocuk işçiliğiyle mücadele etmek için ulusal ve uluslararası yasalara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.