Bu genelge öldürür

2011 yılında dört teknisyenin hayatına mal olan silikozis hastalığı riskinin, yeni genelge ile artacağını belirten diş protez teknisyenleri eylem yapacak.
 
Kamu Hastane Birlikleri Kurumu (KHBK) Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcılığı çıkardığı bir genelgeyle diş protez teknisyenlerinin iş yükünü ve çalışma saatlerini 3 katına çıkardı. Ayda 22 hastaya diş protezi yapması gereken diş teknisyenleri bundan sonra en az 33, en fazla 86 protez yapmak zorunda kalacak. Üstelik daha kısa zamanda. Çünkü 2010 tarihli genelgeye göre tam protez işlemi tek çene için 372 dakika sürerken, artık 122 dakikayı geçmemek zorunda. Bu da daha kısa sürede daha çok protez yapımı demek.
 
Peki bu yeni düzenleme diş teknisyenlerini nasıl etkileyecek? Deyim yerindeyse işin asıl mutfağı onlar. Bir terzi gibi  protezin ölçüsünü almak, bir kalıpçı ustası gibi ölçüye göre kalıp dökmek, bir kuyumcu gibi dişleri tek tek proteze işlemek ve ardından eseri fırına sürmek… Protezin özeti, el becerisi ve dikkat olduğu için 8 saat başlarını kaldırmadan estetik bir diş protezi ortaya çıkarmaya çalışıyor teknisyenler. Tek bir hata sil baştan yeni bir protez yapmak demek. O kadar saat “akrilik” gibi pek çok tehlikeli kimyasal maddeyle çalışmak zorundalar. Bu nedenle “silikozis” hastalığı başta olmak üzere bel ve boyun fıtığı, kimyasallardan kaynaklı alerjik hastalıklar, ciltte bozulma gibi birçok meslek hastalığına yakalanıyorlar.
 
DAHA FAZLA İŞ DAHA FAZLA KİMYASAL
 
Genelgenin Resmi Gazetede yayınlanmasının  ardından İstanbul Okmeydanı’nda bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine gidiyoruz. Teknisyenler, laboratuvarlarına götürüyorlar bizi. İçerde maskesiz durmak mümkün değil. Maskelerin yeterince koruyucu olmadığını, ergonomik olmayan maskeler rahatsız ettiği için rahat çalışamadıklarını söylüyorlar. Altı yıldır diş teknisyenliği yapan SES İşyeri Temsilcisi Özlem Duyan, “Protez yapımı sırasında kullanılan kimyasallardan yayılan toz parçacıkları ve gaz nedeniyle silikozis ve solunum yolu hastalıklarına yakalanıyoruz. Malzemeler kalitesiz olduğu için daha çabuk etki ediyor” diyor. Yeni genelge ile iş yükünün ayda 86 parçaya kadar çıkacağını söyleyen Duyan, “Zaten ayda 22 hastaya bakmamız gerekirken biz 30 hastaya diş protezi yapıyoruz. Yeni düzenlemeyle daha fazla kimyasala maruz kalacağız” diye ekliyor.
 
TEKNİSYENLER BUGÜN EYLEM YAPACAK
 
30 yıllık Teknisyen Günay Ören, sürekli laboratuvardaki aletlerin gürültüsüne maruz kaldıkları için işitme kaybı yaşadıklarını belirtiyor. Avrupa’da da çalıştığını ifade eden Ören, “Orada kimyasallardan kaynaklı 10 iş günü fazladan izin veriyorlar” diyor.
 
Diş teknisyenleri yeni düzenlemeye karşı bugün 12.30’da Okmeydanı İl Özel İdaresi Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi önünde açıklama yapacak.
 
HER İŞLEMİ 2 DAKİKADA BİTİRMEMİZİ İSTİYORLAR
 
Abuzer Aslan 12 yıllık diş teknisyeni. “Bir diş protezinin fırına verilmesi 1 saat sürüyor. Ama bize her işlemi ‘İki dakikada bitirin’ diyorlar. Gelişen teknoloji diyorlar ama buraya gelen bir teknoloji yok! Aletler aynı. Koşullar daha kötü. Değişen şey kurumlar. KHB’nin başına geçen yöneticiler ‘kâr ettireceğiz’ diyerek geldiler. Az kişiyle çok iş ve çok para” sözleriyle tepki gösteriyor.
 
25 yıllık Diş Teknisyeni Gülseren Dündar ise dinlenme saatlerinden fedakarlık yaparak hataları düzeltmeye çalıştıklarını belirtiyor.
 
HAMİLELİK GELİŞİMİNİ DURDURDU
 
Hacer Balcı, hamile olan iki diş teknisyeni arkadaşının iş yüzünden hamilelik gelişimlerinin durduğunu söylüyor. “Kadın doğum doktorları bunun kullandığımız kimyasallardan kaynaklandığını söyledi. Ayrıca devamlı yorgun oluyoruz. Yorgunluktan çocuklarımızla ilgilenemiyoruz. Sinirli oluyoruz. Antidepresan ilaçlar kullanan çok fazla kişi var” diye ekliyor. Buna karşın hiçbir önlem alınmadığını da vurgulayan Balcı devam ediyor: “Meslek hastalıkları hastanesi her yıl gelip düzenli olarak tetkik yapıyor. Ancak bize ne olduğu neler yapmamız gerektiği söylenmiyor.”
 
HASTALARIN HAYATI DA TEHLİKEDE
 
Yeni düzenlemenin hastaların hayatını da tehlikeye sokacağını ifade eden Özlem Duyan, “Bir diş protezini daha az sürede yapacağımız için hatalar artacak. Protez yasal olarak dört yılda bir değişiyor. Hasta profilimiz gelir düzeyi düşük insanlar. Özelde yeni bir diş yaptıramayacakları için dört yıl boyunca hatalı protezi kullanacak. Bu nedenle en başta ağızda lezyonlar oluşacak” diye anlatıyor.
 
Bir başka teknisyen Abuzer Aslan da, kalitesiz malzeme kullanıldığı için ağızda yaraların olacağını ifade ederek, bu yüzden hastaların sağlık çalışanlarının hedef alacağı konusunda uyarıyor. Hem hastaları hem de çalışanları etkileyecek bu yeni düzenlemeye karşı gerekirse iş bırakacaklarını vurguluyor.