Ev emekçileri haklarından habersiz

ANKARA Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Akademisyenleri Prof. Dr. Gülay Toksöz ve Doç. Dr. Seyhan Erdoğdu’nun bir süredir araştırdığı “Türkiye’de Ev İşçileri Raporu” tamamlandı. Raporda çoğu ev emekçisinin keyfi olarak uzun saatler çalıştırıldığına ve sigortasız olduklarına dikkat çekildi.
 
Ev emekçilerinin çalışma ortamına dair yetkililerin hiç bir denetim yapmadığını belirten raporda, ev emekçisi olarak çalışanların kadın olduğunun ve hiçbir sosyal haktan haberdar olamadığının altı çizildi.
 
150 BİN 600 EV EMEKÇİSİ VAR
 
Raporda Türkiye’de çalışan ev emekçilerinin sayısının 150 bin 600 olduğu, bunların çoğunun Hizmetçi, aşçı, garson, uşak, baş kahya, temizlikçi, bahçıvan, kapıcı, kahya, özel şoför, ev bekçisi, mürebbiye, bebek bakıcısı, özel öğretmen, sekreter olarak çalıştığı ifade edildi.  Raporda süreksiz olarak çalışan ev emekçilerinin sigortasız olduğu, sürekli olarak çalışanların primlerinin ise en düşük seviyeden yatırıldığı açıklandı. Raporda özellikle lisanssız firmaların kadınları işe alarak mağdur ettiği ve cinsel tacize varacak kadar vakaların yaşandığı vurgulandı. Rapor ayrıca, Uluslararası Çalışma Örgütüne de (ILO) teslim edildi.