Göçmen ev işçileri, Türkiyeli ev işçilerinden de kötü şartlarla yüz yüzedir. Ev hizmetleri alanında sağlıksız ve güvenli olmayan koşullarda, her türlü istismara açık şartlarda çalışılmasına acilen son verilmesi gerekmektedir.
 
İşçi sağlığı ve İş Güvenliği bir milyona yakın ev işçisinin de hakkı olmalıdır.Kaç ev işçisinin iş kazasında yaşamını yitirdiği, kaçının sakat kaldığı, kaç ev işçisinin meslek hastalığına yakalandığı bilinmemektedir.
 
Bu gün basında yer alan cam temizlerken düşerek yaralı kurtulan bir ev işçisinin yaşadığı iş kazasına dair görüntüleri dehşet vericidir. Söz konusu  görüntülerlerle ilgili yetkilileri sorumluluklarını hatırlatıyor, İmece Kadın Sendikası olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i göreve çağırıyoruz.
Bu acı "kaza"lar artık son bulsun. Ev işçileri insanca iş istiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak ev işçilerine insanca çalışma koşullarını sağlayın. ILO C189'u imzalayın.Ev işçilerini iş yasası kapsamına alın. Ev işçilerinin 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası kapsamına alın.
 
Ayrıca,ücretli ücretsiz tüm ev işçilerine ve ev işverenlerine çağrımızdır!
Ev Temizlerken Yüksekte Cam Silmek Güvenli Değildir
Ev işçileri; yüksekte çalışırken, cam silmek için binanın dış cephesine çıkmayın, dışarı uzanmayın, camdan sarkmayın! Güvenli çalışma için tehlikeli davranışlardan kaçının!
Ev işverenleri; evinizde çalışan işçinin tehlikeli durumlarda çalışmaması için gerekli bütün önlemleri alın. Sağlık ve güvenlik önlemleri almadan ev işçisi çalıştırmayın. Yüksek binalarda camları dışarıdan silmek için ev işçilerinin risk almalarına müsade etmeyin.
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ev İşçisinin de Hakkı!
Ev işçileri iş yasasına ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası kapsamına alınsın!
ILO C189 İMZALANSIN!
Kiralık İşçi Bürolarına Hayır!
 
İMECE KADIN SENDİKASI
 
Düşme anının görüntülerine ulaşmak için tıklayınız 
" /> İmece Kadın Sendikası: Ev İşçilerine İnsanca İş! - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

İmece Kadın Sendikası: Ev İşçilerine İnsanca İş!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz: Ev İşçilerine İnsanca İş!
 
4857 sayılı iş yasası ev işçilerini kapsam dışı bırakıyor. Ocak ayında yürürlüğe girecek olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasası da ev hizmetlerini istisna hükmünde sayıyor. Ev hizmetleri alanında neredeyse tamamı kadın işçilerden oluşan ev işçilerine ayrımcılık uygulanmakta, kadın emeği görünmez olmakta,  yok sayılmaktadır.Sosyal güvenceden yoksun çalışan ev işçileri  köleliğe mahkum edilmektedir.