İstanbul'da hayatını kaybeden 8 kadın işçinin ölümünün asli kusurlusu sel(!)

İstanbul Halkalı'da 9 Eylül 2009'da yaşanan sel felaketinde servis aracındayken sel sularına maruz kalarak yaşamını yitiren 8 kadının ölümüyle ilgili davaya ilişkin hazırlanan üçüncü bilirkişi raporunda, doğal afet olan selin, asli derecede kusurlu olduğu ve kusurunun 8'de 4 oranında bulunduğu, sanıklardan Pameks Tekstil'in sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu'nun 8'de 3, İdare Müdürü sanık Ferit Göncü'nün ise 8'de 1 oranında kusurlu olduğu belirtildi. Raporda, servis şoförü Mehmet Oğur'un da kusursuz olduğu kaydedildi.

İstanbul'da yaşanan sel felaketinde 8 kadının servis aracında mahsur kalmalarına neden olarak ölümlerine sebebiyet verdikleri öne sürülen 3 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar firma sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu, İdare Müdürü Ferit Göncü ve şoför Mehmet Oğur katılmadı. Sanık avukatları hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Uğur Başar mütalaasında, dava hakkında görüşünü, kusurun belirlenmesi, kanıtların değerlendirilmesi, olguların saptanması, kusurun olup olmadığı ile derecesinin tespitinin hukuki değerlendirmeyi gerektirdiğini ve bu görevin hakimde olduğunu belirtti.

Hakimin, somut olayın özelliklerini, adalet, hakkaniyet ölçüleri içinde yoğurarak kamu vicdanını rahatsız etmeyecek şekilde karar vermesi gerektiğini bildiren savcı, karar verirken bilirkişi veya diğer raporların etkisi altında kalma yükümlülüğü olmadığını söyledi.

Savcı Başar, sanıklardan Mehmet Oğur'un olayın oluşunda kusuru bulunmadığından beraatini talep etti.

Başar, sanıklardan Mehmet Cevdet Karahasanoğlu ve sanık Ferit Göncü'nün, hazırlanan bilirkişi raporu, tanık beyanları, olayın oluşumundaki zarar, zararın büyüklüğü, ölü sayısının fazla oluşu, olayın oluşumunu engellemek amacıyla önlem alınmaması gerekçesiyle "taksirle adam öldürmek" suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme Heyeti, duruşmayı erteledi.

Bilirkişi raporu

İş hukuku ve sosyal güvenlik uzmanı İdris Akcan, makine yüksek mühendisi ve iş güvenlik uzmanı Yasin Yavuz ve inşaat mühendisi Hasan Uyanık tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, doğal afet olan selin asli derecede kusurlu olduğu belirtildi.

Raporda, 7 işçinin ölümünde afetin 8'de 4 oranında, sanıklardan iş yeri sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu'nun 8'de 3, İdare Müdürü sanık Ferit Göncü'nün ise 8'de 1 oranında kusurlu olduğu belirtildi.

Servis şoförü Mehmet Oğur'un da kazada kusursuz olduğu kaydedildi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Pameks adlı iş yerinde çalışan Güldane Çiftçi, Özlem Ünal, Bircan Karataş, Naciye Karadeniz, Nebahat Salkım, Altun Yüksek, Fikriye Özentürk ve Nuriye Can'ın, olay günü kapalı kasa kamyonetin arkasında iş yerine gittikleri belirtiliyor.

Söz konusu işçilerin, servis aracından inmek istedikleri sırada iş yerinin istinat duvarlarının sel suları nedeniyle yıkılması ve sel sularının birikmesi neticesinde araç içinde kalarak öldükleri kaydediliyor.

İddianamede, aynı araçta bulunan Gençay Güli'nin binaya girdiği, araçtan çıkan şoför Mehmet Oğur'un Gülsüm Şenkoğlu ve Sakine Yıldız'ı araçtan kurtardığı anlatılarak, Trafik Kanunu'na göre kullanılması yasak olan kapalı kasa kamyonetle servis taşımacılığı yapıldığı ifade ediliyor.

İş yeri sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu, İdare Müdürü Ferit Göncü ve aracın şoförü Mehmet Oğur'un olayda kusurlu bulunduğu anlatılan iddianamede, sanıkların "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Haber 3