İşçiden, meslek hastalıkları hastanesi talebi

Gübretaş çalışanlarından Metin Yurt, Kocaeli´nde büyük eksikliği hissedilen ´Meslek Hastalıkları Hastanesi´nin bir an önce inşa edilmesini istiyor.

Türkiye sanayiinin lokomotif kuruluşlarını bünyesinde barındıran kentte, Meslek Hastalıkları Hastanesi bulunmayışını büyük bir eksiklik olarak tanımlayan Metin Yurt, hastane talebini dile getiren imza kampanyasını İnsan Hakları Parkı’nda başlattı.
 
Hedef 10 bin imza
Körfez ilçesinin Yarımca kesiminde kurulu Gübretaş fabrikasında çalışan Yurt, çok sayıda arkadaşıyla birlikte hareket ettiğini belirterek, parkta kurduğu çadırda stand açıp imza toplamaya başladı. Sanayi kenti olan Kocaeli’nde birçok mesleki hastalığı görüldüğüne dikkat çeken Yurt, buna rağmen meslek hastalıkları hastanesi bulunmayışının büyük boşluk yarattığını söyledi. Bu kampanyayı, insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddeler ile fiziksel ve biyolojik etkenlerden meydana gelebilecek mesleki hastalıkların önüne geçmek amacıyla başlattığını dile getiren Yurt, ‘’Kampanya 2 gün sürecek. Meslek Hastalıkları Hastanesi Kocaeli’nde yapılmazsa nerede yapılacak" dedi. Yurt, 10 bin imza toplamayı hedeflediklerini ve toplanan imzaların ilgili yerlere iletileceğini sözlerine ekledi. Yurt, Sosyal Güvenlik Reformu Yasası’nın iptali için “Geleceğimi çalma” sloganıyla imza kampanyası başlatmıştı.

Sol