Toyota fabrikasında çalışan bir işçi uzun çalışma saatlerinden dolayı parmaklarında oluşan his kaybı nedeniyle açtığı 150 bin liralık davayı kazandı. Benzer rahatsızlıktan şikayetçi 15 işçi daha mahkemeye başvurunca Japonya'dan gelen Toyota yetkilileri "Türkiye'ye yatırımları durdururuz" tehdidinde bulundu.

Toyota’da şimdi de çalışma koşullarıyla ilgili tartışma çıktı. Parmaklarında his kaybı yaşayan bir işçi tazminat kazanınca, 15 işçi daha mahkemeye gitti.

Hüseyin Özay'ın Star gazetesindeki haberine göre; kısa bir süre önce ‘işçilere inanç baskısı’ yaptığına ilişkin iddialar ile gündeme gelen Japon Toyota’nın başı bu kez de işçilerin açtığı tazminat davaları ile dertte. Şirketin üretim tesislerinde çalışan bir işçi, Toyota aleyhine açtığı davadan 150 bin liralık tazminat kazandı. Dava sonucunu örnek alan yaklaşık 15 işçi daha şirket aleyhine dava açtı. Bu gelişme üzerine, Japonya’dan şirket merkezinden bir heyet gelerek, duruma el koydu. Heyet Ankara’da da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ile görüşerek, yatırımları dolaylı olarak durdurma tehdidinde bulundu.

His kaybına 150 bin lira

TBMM Dilekçe Komisyonu’nun işçilerden gelen şikayetler üzerine mercek altına aldığı Toyota, şimdi de tazminat krizi ile karşı karşıya kaldı. Toyota’daki tazminat krizine yol açan süreç, fabrikada uzun yıllar çalışan ve ‘montajda yay takma görevi’ olan bir işçinin, şirket aleyhine tazminat davası açması ile başladı. Mahkeme, işçinin parmağında ‘his kaybı’ olduğu yönünde sunulan raporları dikkate alarak, şirketin işçiye 150 bin lira tazminat ödemesini kararlaştırdı. Bu karar diğer Toyota çalışanlarına da örnek oldu. Kısa sürede, aynı konuda açılan davaların sayısı 15’i geçti. İşçilerin, şirketten talep ettiği tazminatların tutarları ise milyon dolarları geçti. Yaklaşık 15 işçinin açtığı davası, Toyota’nın merkezinde de büyük yankıya neden oldu. Şirket yönetimi, üst düzey yöneticilerden bir heyet oluşturarak Türkiye’ye gönderdi. Önce Türkiye’deki fabrikada incelemelerde bulunan heyet, ardından Ankara’ya adeta çıkartma yaptı.

Japonya’dan heyet geldi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yöneticileri ile görüşen heyet, işçilerin meslek hastalığını gerekçe göstererek art arda açtığı davaların haksız olduğunu öne sürdüler. Heyet, işçilerin şikayetlerini giderecek nitelikte 2.5 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını bildirdiler. Heyetteki şirket yöneticileri, ayrılan tüm işçilerin tazminat davası açma riskinden duydukları endişeleri anlatarak, bu durumda Türkiye’deki yatırımlarını durduracaklarını bildirdiler. Bakanlık bürokratları da heyete, işçi sağlığına ilişkin mevzuatı anlatarak, bakanlık olarak üzerlerini düşeni yapacaklarını ifade ettiler. Heyetin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının ardından, bazı bakanlarla da görüşerek, tazminat davalarından duydukları endişeleri dile getirdikleri öğrenildi. Şirketin, halen konuya çözüm bulmanın yollarını aradığı bildirildi.

Mescit açıp iftar verdiler
Toyota'nın bir süre önce çalışanlarını dini sebeple işten çıkardığı iddiası gündeme gelmişti. İddialar TBMM Dilekçe Komisyonu’na işçilerden gelen şikayet mektupları üzerine ortaya çıkmıştı. Komisyon söz konusu şikayetleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da konuyla ilgili olarak gerekli incelemeleri gerçekleştirdi. Yani bakanlık işçilerin ‘mali ve sosyal’ haklarla ilgili şikayetlerini değerlendirdi. Şikayetler arasında işçilerin ‘robot gibi’ çalıştırıldığı da yer aldı. İnanç örgürlüğü konusundaki haklar için ise savcılığın incelemesi devam ediyor. Öte yandan, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün de iddialarla ilgili olarak Toyota Başkanı Akio Toyoda’ya bir mektup yazmıştı. Toyota yönetimi, iddialarla ilgili olarak özür dilerken, şirketin Türkiye yönetimi de fabrikada 3 mescit açmış, geçtiğimiz günlerde de çalışanlara iftar daveti vermişti.

T24 
 
Toyota'dan açıklama
 
Toyota Otomotiv'den yapılan yazılı açıklamayla, fabrika hakkında çıkan SGK ile yaşanan kriz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile 2.5 milyon doları içeren iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Açıklamada, üretimin başlaması üzerinden geçen yaklaşık 18 yıl içinde sadece 4 adet meslek hastalığı iddiası ile dava açıldığı belirtilerek, "Devam etmekte olan bu davaların 3 tanesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından düzenlenen raporlarda, iddia sahiplerinin meslekte kazanma gücü kaybı yüzde sıfır "0" olarak belirlenmiş, bir başka deyişle SGK Başkanlığı da meslek hastalığı iddialarının doğru olmadığı yolunda tespitte bulunmuştur. 

Meslek hastalığı konusunda açılan 4'ncü ve son davada SGK Yüksek Sağlık Kurulu, davacının ilgili hastalığının mesleki olmadığına dair kararını geçtiğimiz günlerde Mahkemeye bildirmiştir. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. haberde belirtildiği üzere meslek hastalıkları ile ilgili hiçbir dava kaybetmemiş ve tazminat ödememiştir" denildi. 

Haberde yer alan; Japonya'dan bir heyetin geldiği, bu heyetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşme yaptığı ve görüşmede işçilerin şikayetlerini giderecek nitelikte 2.5 Milyon USD'lik yatırım yapacaklarını, bazı bakanlar ile görüşüldüğünü ve bu görüşmeler esnasında tazminat davalarından duyulan endişelerin dile getirildiğinin de doğru olmadığını açıklayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş., ortaya atılan bu iddiaların gerçekle bağdaşmadığını; zira, Japonya'dan ülkemize herhangi bir heyet gelmediğini ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve diğer bakanlıklar nezdinde görüşmeler yapılmadığını da bildirdi. 

Şirket tarafından yapılan açıklamada, "Çalışma koşullarının daha da iyileştirilmesinin sürekli bir faaliyet olarak yürütüldüğü, çalışanların sağlığına verilen önemin sadece ülkemiz standartları değil dünya standartlarının da üzerinde olduğu ifade edilmiştir. İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili ihtiyaç duyulan düzenlemeler sürekli olarak ve beklenmeksizin gerçekleştirilmekte ve iddia edildiği üzere çalışanların şikayetlerini giderecek nitelikte 2.5 Milyon USD tutarında yatırım kararı alındığı doğruyu yansıtmamaktadır" ifadeler kullanıldı. Açıklamada ayrıca yatırımların durdurulacağı yönünde haberde yer alan ibarenin de kesinlikle doğru olmadığı belirtildi. 

Açıklamada son olarak şunlar kaydedildi:
"Bu durum, Toyota'nın Sakarya iline ve Türkiye'ye duyduğu güvenin en açık göstergesidir. İnsana saygıyı ön planda tutan şirketimizle ilgili bu tür asılsız haberler şirketimizin çalışanlarını ve tüm paydaşlarını derinden üzmektedir. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. olarak gerçekleri paylaşmak amacı ile fabrikamızın basın mensuplarına her zaman açık olduğunu belirtiriz." 

Haber 7
" /> Parmaklarında his kaybı yaşayan 16 işçi dava açtı, Toyota 'çekiliriz' dedi - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

Parmaklarında his kaybı yaşayan 16 işçi dava açtı, Toyota 'çekiliriz' dedi

Toyota fabrikasında çalışan bir işçi uzun çalışma saatlerinden dolayı parmaklarında oluşan his kaybı nedeniyle açtığı 150 bin liralık davayı kazanınca, benzer rahatsızlıktan dolayı 15 işçi daha dava açtı. Bu gelişmeler üzerine Japonya’dan gelen Toyota yetkilileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kapısını çaldı ve “yatırımları durdururuz” dedi. İşçilerin gönlünü almak için de fabrikada mescit açtı, iftar verdi. Bu durum emek sürecinin yönetiminde dinin kullanılmasının sadece “İslamcı sermaye”ye özgü bir taktik olmadığını, gösteriyor...