Ölen 19 madencinin yakınlarından adliyede kefenli protesto

Bursa'da 1,5 yıl önce grizu patlamasında hayatını kaybeden 19 işçinin yakınları, davada tutuklu kimse kalmamasını adliye önünde kefen giyerek protesto etti. Yürümelerine izin verilmeyen eylemciler, dava sonrası Şehreküstü Meydanı'nda oturma eylemi yapıp valinin gelmesini istedi.

Bükköy'de yaklaşık 1,5 yıl önce kömür ocağında meydana gelen patlamada 19 işçi hayatını kaybetmiş, davanın tutuklu sanıkları her geçen celse tahliye edilmişti. 24 Mart günü 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Fahrettin Şolpan, Hayrettin Çelik ve Bayram Erdoğan katıldı. Maden ocağı sahibi tutuksuz sanık Nurullah Ercan ise duruşmaya katılmadı.

Madenci yakınları sanıkların tutuklanmasını isterken, sanık avukatları bu talebin reddini istedi. Mahkeme ise tutuklama talebinin reddine karar vererek rapor için duruşmayı erteledi.
Duruşma çıkışı, canlarının yandığını belirten madenci yakınları beyaz kefen giyerek eylem yaptı. Çocuklarının büyük boy fotoğraflarını taşıyan madenciler, yere yatıp ölü taklidi yaptı. Daha sonra adliye önündeki, "Adalet mülkün temelidir, hak kuvvetin üstündedir" yazısını gösteren madenci yakınları, bu yazıların bir anlamı olmadığını ve parası olana adaletin olduğunu söyledi.

Gözyaşı döken madenci yakınları daha sonra kefenlerle yürüyüş yapmak istedi. Polis izin vermeyince otobüslere binen işçi yakınları, Şehreküstü Meydanı'nda oturma eylemi yaptı. Valinin gelmesini isteyen madenci yakınlarının eylemi gün boyu sürdü.

Ölen Murat Hanay'ın ağabeyi Nihat Hanay, adalete güvenlerinin kalmadığını belirterek, "19 madencinin 27 çocuğu var. Hepsi babasız kaldı. Biz kimseye saygısızlık etmedik. Karşı tarafa husumetimiz olmadı, saldırmadık. Bir tek adalete güvendik ama bu saatten sonra bu kadar insan adalete güvenmiyor. Adalet mülkün temeli olmaktan çıkmış, zenginin temeli olmuş. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı'ndan yardım istiyoruz. Biz buradayız, katiller nerede? Adalet istiyoruz" diye konuştu.

Medya 73