Boş tankı temizlerken ölen işçilerin davası

Adana'da petrol ürünleri üretilen iş yerinde temizlik amacıyla girdikleri tankta zehirlenen 4 işçinin ölümüyle ilgili hakkında
"taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan iş yeri sahibinin yargılanmasına devam edildi
 
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında, tutuksuz sanık iş yeri sahibi Recep Sıcakyüz (41) ve müştekiler Abdurrahman Savan, Mehmet Savan ve Melek Savan hazır bulundu.
 
Sanık Recep Sıcakyüz, savunmasında, "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçlamasını kabul etmedi.
 
Olay sırasında iş yerinde bulunmadığını ve iş güvenliği konusunda gerekli tedbirlerin alındığını belirten sanık Recep Sıcakyüz, "İşçilerin kazanlara girmesi yasak. Olay sırasında iş yerinde olsam kesinlikle izin vermezdim ve zaten kazanlara girip temizlik yapmaları için de talimat vermedim. İş yerinde işçilerin kazanlara girmemeleri için de sürekli eğitim veriyoruz. Bu olayda benim kusurum yok" dedi.
 
Ölen işçilerden Recep Savan ve Sinan Savan'ın yakınları olan müştekiler Abdurrahman Savan, Mehmet Savan ve Melek Savan da olayı görmediklerini ancak sanıktan şikayetçi olduklarını söylediler.
 
Duruşmada tanık olarak dinlenen aynı iş yerinde dolum işçisi olarak çalışan Abdullah Altınkara da mesai arkadaşlarının yağlama ve karıştırma kazanında zehirlendiğini söyledi.
 
Kazana, numune almak amacıyla kullanılan kavanozun düştüğünü belirten Abdullah Altınkara, "Ben ölen Recep Savan'ı kazanın üstünde gördüm. Bu sırada iş yerinin üst katına çıkıyordum. Daha sonra bağırma sesleri duydum ve kazanın bulunduğu yere gittiğimde Recep Savan'ın da kazana girdiğini öğrendim. Daha sonra da yardım istemek amacıyla idari binaya gittim. Recep'in ardından kazana girenleri ise görmedim" dedi.
 
Mahkeme heyeti, müştekilerin avukatının sanığın tutuklanma talebinin reddine ve diğer bazı tanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.
 
Sanık hakkında, 15 Eylül 2010 tarihinde Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren petrol ürünleri üretilen iş yerinde dolum işçisi olarak çalışan Recep Savan (25), Abdulselam Akkuş (35), Yasin Altunbaş (22) ve Sinan Savan'ın (22) ölümüyle ilgili dava açılmıştı.

AA