İhmal kurbanı 5 can için 15 yıl istendi

İzmir’in Karabağlar ilçesinde geçen 16 Nisan’da Yeşillik Caddesi’nde, çelik ve Amerikan kapı imalatı yapılan, Şafak Odabaşıoğlu’na ait ’Odabaşı Kapı’ adlı işyerinde patlama meydana geldi. İşyeri ve önündeki iki araç alev aldı.

İşyerinde, kimyasal ve ahşap malzemelerin bulunması, yangının boyutunu arttırdı. Kapı imalathanesindeki yangın, aynı işi yapan yan taraftaki Mustafa Güzel’e ait parke dolu depoya da sıçradı. Alevleri söndürmeye çalışan itfaiye erlerinden Tancu Kardaş (41), Ozan Avşar (35), Hakan Çöplüoğlu (41), Mustafa Anşin (50) ve İsmail Çağlayan (32), devrilen parkelerin altında kaldı. Yaralanan itfaiye erleri, hastaneye kaldırıldı. Bir çocuk babası itfaiye eri Ozan Avşar, hastanede yaşamını yitirdi. Yangının söndürülmesinin ardından, yapılan araştırmada işyerinde çalışan işçiler Mustafa Demiralay (33), eniştesi Memik Yener Erbaş (39), Harun Cirit (32) ve Mustafa Kurt’un (33) cesetlerine ulaşıldı. Dört işçinin yanarak yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Patron asli kusurlu

Patlamanın ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen iş yeri sahibi Şafak Odabaşıoğlu hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturmayı yürüten İzmir Cumhuriyet Savcısı Mustafa Gökgöz, hazırladığı iddianamede, “Bilirkişi, olay yeri inceleme ve yangın raporları, müşteki ve tanık ifadelerine göre, Şafak Odabaşıoğlu ruhsatsız olarak laminant kapı ve parke imalatı yaptığı işyerinde gerekli işyeri güvenliği tedbirlerini almamıştır. Bu nedenlerle Şafak Odabaşıoğlu, beş kişinin ölümünde asli kusurludur” dedi. İşyeri sahibi Şafak Odabaşıoğlu’nun 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Ağır ceza mahkemesinde görülecek davaya henüz başlanmadı.

Gazete Vatan