"Ev İşçisi İşçidir"

İmece Kadın Sendikası, Dünya Ev İşçileri Günü’nde “Evdeki emeğin değeri görülmeli, ev emeği Anayasa'da toplum için ‘değer üreten emek’ olarak kabul edilmelidir” dedi.
 
İmece Kadın Sendikası, Dünya Ev İşçileri Günü'nde Bakırköy Özgürlük Meydanı'ndaydı.

Kadınların yoğun ilgi gösterdiği eylem boyunca; "Ev işi iş ev işçisi işçidir", "Ev işçilerine insanca iş"," Yaşasın 16 Haziran Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz", "Kürtaj Haktır Uludere Katliam" sloganları atıldı.

Eylemin ardından kadınlar "Bugün dünya ev işçileri günü, kutluyor, mücadeleye devam diyoruz" başlıklı bildiriler dağıttı.

Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"İmece Kadın Sendikası olarak iş yasasındaki ev hizmetlerini yasadan hariç tutan maddenin (4857 sayılı kanun 4. madde, f şıkkı) kaldırılmasını ve ev işçilerinin çalışma koşullarından kaynaklı istisnaların ise yönetmelikle düzenlenmesini talep ediyoruz.

"İş cinayetinde yaşamını yitiren Fatıma Aldal'a adalet istiyoruz. Yeni iş kazalarının olmaması için; meslek hastalıklarının, iş yerinde angarya, ayrımcılık, taciz, mobbing gibi risklerin ortadan kaldırılması için gerekeli yasal düzenlemelerin ve denetimlerin acilen gerçekleştirilmesini istiyoruz.

"Çalışma Bakanlığı üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidir diyoruz. Aksi halde yaşanan iş kazalarının, meslek hastalıklarının, sosyal güvenceden yoksun kölelik şartlarında hakları gasp edilen ev işçilerinin yaşadıkları can yakıcı sorunların sorumlusu mevcut hükümet ve Çalışma Bakanlığı olacaktır.

"Ev işçilerinin mücadelesiyle gelen bu büyük günün yıl dönümünde, ücretli ücretsiz bütün ev işçilerinin dünya ev işçileri gününü kutluyoruz ve diyoruz ki; ev işi iş ev işçisi işçidir. Mücadeleye devam." 

Bianet