Ankara'da işyeri yangınında beş Suriyeli işçi yaşamını yitirdi

Altındağ'daki Ulubey Mahallesi'nde bulunan mobilyacılar sitesindeki işyerinde çıkan yangın sonucu 5 Suriyeli işçi yaşamını yitirdi. Olay sonrası anlatımlar Suriyelilerin ucuz iş gücü olarak güvencesiz çalıştırıldığını ortaya koydu.

Ankara Altındağ'daki Ulubey Mahallesi'nde bulunan mobilyacılar sitesinde yangın çıktı. 4 katlı mobilya fabrikasında meydana gelen yangında 8 kişi yaralı kurtarıldı ve 5 Suriyeli işçi yaşamını yitirdi. Yangın söndürülürken, ekipler bölgedeki incelemelerini sürdürüyor. Edinilen bilgiye göre yangın binanın en alt katındaki dükkanda elektrik kontağından çıkan kıvılcım sonucu başladı. Ölen işçiler ise dumandan etkilenmemek için yukarıya çıktı ancak kurtarılamadı. İşçilerin 3'nün cenazesinin Suriye'ye gönderileceği öğrenildi.

İşyerinde yangın merdiveni yoktu. Siteler'de çalışan vatandaşların verdiği bilgiye göre bölgede çoğu dükkanın yangın merdiveni yok. Çalışan işçilerin çoğunluğu Suriyeli ve sigortaları da bulunmuyor. Vatandaşlar "Ölen işçilerin sigortası var mıydı?" sorusuna "Hiçbir Suriyelinin var mı?" diye soruyla yanıt verdi.

FASONLARDI

İşçiler fason olarak iş yapıyordu. 3 yıldır aynı işyerinde çalışıyordu. Aynı işyerinde çalışan Engin Sarı, işverenin olay akşamı ifadesini verdiğini belirterek, "Suriyelileri biz hiç ayırmadık. Onlar da bizim kardeşimizdi. Onları kurtarmak için çabaladık ama maalesef kurtaramadık. Diğer işçileri zor aldık" dedi. İşyeri hakkında bilgi veren Sarı, "Herkes kendisi çalışıyordu. Bir yerde 5 kişi, bir yerde 5 kişi. Fason işti. Adamın bugün 3 elemanı var, yarın işi var, 10 elemanı var. Aldığı siparişe göre eleman çalıştırıyordu" diye konuştu. İşçilerden Murat Kök, sitelerde çalışan işçilerin yaklaşık yüzde 80'nin Suriyeli olduğunu ve bunların sigortasının olmadığını söyleyerek, "İş güvenliği yok, denetime gelen de yok" dedi.

KAÇAK AKIM RÖLESİ ve YANGIN MERDİVENİ YOK

İşçileri çalıştıran Ömer İnal'ın olay günü ifade verdiği öğrenildi. İnal'ın akrabaları işyerinde çalışan işçileri daha fazla bilgi vermesini önlemeye çalıştı. İnal'ın Siteler'de bir dükkanının daha olduğu ve o dükkanda da yangın merdiveninin olmadığı dile getirildi. Olay yerinde incelemede bulunmak isteyen Elektrik Mühendisleri Odası'ndan görevlilerin binaya girmesine izin verilmedi. Görevliler yangının çıktığı binada incelemede bulunamadı ancak çevredeki binaların da yangın riski altında olduğunu ifade etti. Çünkü diğer binaların panolarında kaçak akım rölesi yoktu.

'ÇOCUK İŞÇİ ÇALIŞIYOR'

Olay yerindeki başka dükkan sahipleri ise Siteler'de genellikle gençlerin çalıştığın ve bunların arasında çocuk işçi de olduğunu belirterek, "Çıraklık okuluna kaydını yaptırdığın zaman çalıştırabiliyorsun. Bir işçinin sigortası 1000 liraya geliyor. Bizim bu kazandığımızla sigorta yaptırma şansımız yok. 5 tane adama 5 bin lira sigortaya veriyorum, ben 5 bin lira kazanmıyorum ki" diye kendileri savunuyor. İşverenin bunu anlattığı sıralarda çocuk işçiler çevredeki dükkanlarda çalışmaya devam ediyordu. Yangının çıktığı yerin iki yan dükkanında 3 çocuk işçi çalışıyordu. "Nerelisiniz, kaç yaşındasınız?" sorusuna çocuklar "Suriyeli abi" dedi. İçeriden gelen talimatla da "18'den büyüğüz abi, büyük" diye yanıt vermek zorunda kaldılar.

'İKİ ÇIKIŞ OLMASI GEREKİRDİ'

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Bedri Tekin, yangının çıktığı işyeriyle ilgili " Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereğince işyeri yüksek tehlike sınıfında yer alıyor. 25 kişiden fazla çalışanın olduğu binada en az 2 çıkış olması gerekiyor. Binanın yangın merdiveni yok. 15 yıl önce cam giydirme yapılmış. Cam giydirme yapılırken, belediyeye projenin sunulması gerek. Dolayısıyla bu projede yangın merdiveninin de gösterilmesi gerekirdi" diye konuştu.

'DEVLET BİLİYOR'

Yangın hakkında değerlendirmede bulunan Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, "Yangın 1,5 saatte kontrol altına alındı. 5 vatandaş vefat etti. Dumandan zehirleniyorlar, bir iki kişide de yanıklar var" dedi. "Sitelerde 1972'den beri ölümcül yangın kazası görmedik" diyen Taklacı, sitelerde 12 bin ile 15 bin arasında işyeri olduğunu belirtti ve "Suriyeli işçiler burada 'çalışmıyor' desek yalan olur. Devletimiz bunu biliyor. 5-6 yıldır buradalar. Çıraklıkta yaş sınırı artık kalktı. Yabancıların da çırak olarak çalışma imkanı var. Bir de kimlikleri olanları İŞKUR'a başvurup çalıştırabilirsiniz. Yani İŞKUR vasıtasıyla çalışabiliyorlar" diye konuştu. Taklacı, yangının gerçekleştiği binanın 1975'li yıllarda yapıldığını, 300 metre alanda 4 katlı olduğu, binada çalışan işçi sayısını tam olarak bilmediklerini söyledi. Yangının döşemeci dükkanında gerçekleştiğini söyleyen Taklacı, "Kauçuk kullanıldığı için elektrik tesisatındaki bir anlık patlama, orayı alev topuna çevirmiştir. Petrole dayalı olduğu için bir anda tutuşmuştur. Allah kimsenin başına vermesin, zor bir olay. Bizim burada iş kazası olmuştur ancak yangın nedeniyle ölüm hiç olmamıştır." dedi.

Tamer Arda Erşin / Anayurt Gazetesi