Davutpaşa katliamında ölen işçilerin aileleri: Adalet istiyoruz

Davutpaşa patlamasında yakınlarını kaybeden işçi aileleri bugün görülen duruşma öncesinde Bakırköy Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yargıtay kararı üzerine görülen karar duruşması öncesi Bakırköy Adliyesi önünde bir araya gelen işçi aileleri, "Davutpaşa'yı unutmadık, unutturmayacağız" pankartı açarak "Sorumlular yargılansın, adalet istiyoruz" dövizi taşıdı. Adliye önünde aileler sık sık "İş kazası değil cinayet", "Davutpaşayı unutma unutturma" sloganı attılar.

"KURAL KOYUCULAR GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRSİN"
Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma öncesi Davutpaşa patlamasında eşi Gülhan Çabuk'u kaybeden İdris Çabuk söz aldı. 10 yıldır mücadele ettiklerini söyleyen Çabuk, "Ama görüyoruz ki maalesef iş cinayetlerinde sorumlular ceza almıyor ya da çok az bir ceza ile kurtuluyor. Bizim istediğimiz, 10 yıl önce söylediğimiz gibi iş cinayetlerinde sorumlu olanlar adaletli bir yargılamaya birlikte hak ettikleri cezayı alsınlar. Eğer almış olsaydılar iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı her sene artmazdı. Biz bugün duruşmaya gireceğiz, bir karar verilecek. İnsanların iş cinayetlerinde hayatını kaybetmemeleri için kural koyucuların görevlerini yapmalarını istiyoruz" diye konuştu.

"İŞ KAZASI DEĞİL, CİNAYET"
Davutpaşa patlamasında kardeşi Heybetullah Güleç'i kaybeden Hakkı Güleç ise şunları söyledi: "11 senedir vicdan ve adalet mücadelesini yürütüyoruz. Buradan hem vicdanlara sesleniyoruz hem de adalet istiyoruz. Bu dava sadece bizim için önemli değil bu dava da vereceğiniz karar işçi cinayetlerine ya dur diyecek ya devam diyecek. 21 kişinin hayatına sebep olanlar elini kolunu sallayarak geziyorlar, görevlerini başındalar, terfi ediyorlar. Buradaki ailelerin sesine ses verin. İş kazası değil birileri üç kuruş kazansın diye bu ölümler oluyor. Savcılar ve hakimler buna kaza dedikçe işçiler ölmeye devam edecek. Parlamentoda vekiller iş kazası dedikçe işçiler ölmeye devam edecek. Basın buna iş kazası dedikçe işçiler ölmeye devam edecek. İşçilerin ölmemesi için bizim söylemlerimizi değiştirmemiz lazım. İş kazası değil cinayet. Bu adalet saraylarında biz adalet görmedik işçilerin kanlarına girenler mükafatlandırılıyor. Bugün burada görülecek duruşma sadece Davutpaşadaki aileleri ilgilendirmiyor, herkesi ilgilendiriyor."

NİHAİ KARAR AÇIKLANACAK
Ailelerin avukatlarından Özlem Özkan bugün karar duruşmasının görüleceğine vurgu yaparak, "10 seneyi aşkın adalet mücadelesi bizi yordu. Adaletin ortaya çıkarılması ve sorumluların yargılanması için mücadele ettik. Mahkemenin 2 sene önce verdiği karar kısmende olsa taleplerimizi karşılayacak yöndeydi. Ancak yargıtay bu kararı bozdu. Mahkeme de yargıtayın bu kararına uyma yönünde bir karar verdi. Bugün de nihai kararını açıklayacak" dedi.

"MAHKEME ESKİ KARARINDA DİRENSİN"
Konuşmalardan sonra basın açıklaması okundu. Açıklamada, "Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri ve bina sahiplerine çeşitli cezalar verildi. Yargıtay, mahkemenin kararını bozdu. Kusurlu olmalarına rağmen Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri hakkında Yargıtay'ın verilen cezaları 'paraya çevirme ve zamanaşımına tabi kılma' yönündeki cezasızlık anlamına gelecek kararı kabul etmiyoruz. Bu karar için Anayasa Mahkemesine başvurduk. Mahkeme eski kararında dirensin" denildi.

(İstanbul/EVRENSEL)