Eren Eroğlu davasında karar çıktı

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Özel Doğa Hastanesi’nin tabelasını takarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitiren 17 yaşındaki Eren Eroğlu’nun ölümünden sorumlu olanlar hakkında açılan davanın karar duruşması bugün görüldü. Mahkeme sanıklara “taksir” diyerek alt sınırdan ceza verirken aileler tepki gösterdi.

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu sabah 09.00’da başlayan duruşmada saat 11.00’e doğru karar açıklandı. Kararın açıklanmasının ardından adliye önünde basın açıklaması yapan aileler bir kez daha olayın kaza değil bir cinayet olduğunu vurgulayarak bütün sorumluların yargılanması gerektiğini belirtiler.

Cezalar “taksir” ile düşürüldü
Eylemde ilk sözü alan Av. Erbay Yucak mahkemenin verdiği karar hakkında bilgilendirme yaptı. Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı, hastane müdürü ve tabela şirketi yetkilileri hakkında savcının ceza istediğini belirtti. Aileler ve avukatlarının beyanlarının ardından sanıkların savunmalarını yaptığını, sonrasında ise mahkemenin kararını açıkladığını aktardı.

Esenyurt Belediyesi’nin olayda sorumlu bulduğunu söyleyen Yucak, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa hakkında yıllarca kaçak yapı için işlem yapmadığı için 2,5 yıl ceza verildiğini belirtti. Hastanenin müdürü hakkında da gerekli iş güvenliği önlemleri alınmadan işçilerin çalıştırılmasına izin verdiği için 2,5 yıl ceza verdiğini; Eren Eroğlu’nu ofis çalışanı olarak işe alan fakat tabela takmaya gönderen TDS Reklam yetkililerinden Emin Terbisoğlu hakkında 2,5 yıl ceza verildiğini; tabela şirketinin sorumlularından Erol Mutlu hakkında verilen 4 yıl cezanın ise “iyi hal” bahanesiyle 3 yıl 4 aya indirildiğini belirtti. Yucak, “taksir” ile verilen bu cezaların paraya dönüştürülmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

“Kararı tanımıyoruz”
Burada konuşan baba Erdinç Eroğlu, sözlerine “kararı tanımıyoruz” diyerek başladı. “Gerçekten kırgınlığımız çok. Bu ülkede adalet olmadığını ve yargının bağımsız olmadığını bu mahkemede anladık” diyen Eroğlu, şu ifadelerle sözlerini sonlandırdı: “Bize siz hakkınızı aramayın diyorlar. Ama biz mücadelemize devam edeceğiz. Hukuki mücadelemizi istinafta Yargıtay’da devam ettireceğiz. Bu bir karar değildir ve bu kararı tanımıyoruz.”

“Verilebilecek en kötü kararlardan biriydi”
Av. Berrin Demir ise yaklaşık 5 yıl süren duruşmada etkin bir soruşturma yapılmadığını belirterek bu süreçte 7 kere savcının, 7 mahkeme başkanının ve 18 heyet üyesinin değiştiğine dikkat çekti.

“Her yeni gelen heyete, savcıya kimin tanık, kimin sanık olduğunu tekrar tekrar anlattık. Suç unsuru olan olayları da tekrar tekrar anlatmak zorunda kaldık” diyen Demir, yeni gelen heyetlerin bunları anlamakta zorlandıklarını söyleyerek verdikleri karar için de “Verilebilecek en kötü kararlardan biriydi” dedi.

“Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa ceza aldı. Kaçak elektrik hattı defalarca belediyeye bildirilmesine rağmen inşaattaki aksaklıkları gidermeyen bu kişi hakkında ceza verilmesi önemli” diyen Demir, Sağlık Bakanlığı’nın bu davada yargılanmadığını ancak Danıştay’ın bakanlık sorumlularının yargılanmasına karar verdiğini aktardı.

Demir şu bilgilendirme ile sözlerini sonlandırdı: “Diğer Belediye sorumluları hakkında yaptığımız başvuru Danıştay’dan reddedildi. AYM’ye başvurduk.

Kaçak kat çıkan hastane sahibi Uğur Karahan ve yönetim kurulu üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunduk Büyükçekmece Adliyesi’nde dava sürüyor.

Onların da hak ettikleri cezaları almaları için bütün mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Anne Nezahat Eroğlu ise çok üzgün olduğunu belirterek konuşmakta zorlandığını dile getirdi. “Kararı tanımıyoruz “ diyerek “Bir çocuk bir can gitti iki sene olmamalıydı” dedi.

Konuşmaların ardından sonlandırılan eylemde “İş kazası değil cinayet!” ve “Eren’i unutmadık unutturmayacağız!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul