3. Havalimanı işçilerine İzmit'ten destek

Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi bugün akşam saatlerinde Sabri Yalım Parkı’nda bir basın açıklaması yaparak İstanbul 3. Havalimanı işçilerine destek verdi

İstanbul 3. Havalimanı'nda çalışma koşullarının düzeltilmesi ve maaşlarını zamanında yatırılmasını talep edep işçiler eylem yapmış, eyleme güvenlik güçleri müdahale etmişti. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası çok sayıda işçi gözaltına alınmış ve bazı işçiler tutuklanmaları talebiyle adliyeye sevk edilmişti. Adliyeye sevk edilen işçilerden 24’ü ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İşçilerin tutuklanması sonrası birçok yerde bu tutuklama kararı protesto edildi. İşçilerin tutuklanmasının protesto edildiği yerlerden biri ise İzmit oldu.

İŞÇİLERE SAHİP ÇIKTILAR

Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi bugün akşam saatlerinde Sabri Yalım Parkı’nda bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada şunlar belirtildi: ‘’Üçüncü havaalanında çalışan işçiler çalışma koşullarının düzeltilmesi ve alacaklarının ödenmesi için taleplerini patrona iletmiş, sonuç alamayınca da sorunlar çözülene kadar çalışmayacaklarını söyleyerek iş durdurmuştur. İş durdurma esnasında devlet yetkilileri işçilerin yaptığının kanunsuz oluğunu söyleyerek 534 işçiyi gece yarısı operasyonu ile gözaltına almıştır.

37 İŞÇİ ÖLMÜŞ

Gözaltı işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen 43 havalimanı işçisinden 24'ü tutuklanmış, 19'u adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmıştır. Savcı tutuklama gereçlerinde "işçilerin jandarma baskını sırasında slogan atarak kolluk kuvvetinin müdahalesine engel olmaya çalıştıklarını" ve “Grup Direniş” isimli WhatsApp grubu oluşturmalarını göstermiştir. İSİG Meclisi olarak bugüne kadar en az 37 iş cinayetinin yaşandığını tespit ettik. Ancak bu kadar ölümün yaşandığı hava limanı inşaatında sorumlulara karşı bu kadar ciddi bir yaptırımın uygulandığına dair bir örnek ile karşılaşılmamıştır.

GÖZ YUMUYORLAR

İşçilerin dile getirdiği talepler sadece insani ihtiyaçlar değil aynı zamanda 4857 Sayılı İş Kanunu ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun da zorunluluk getirdiği çalışma hayatına ilişkin kurallardır. Ancak iktidar elindeki tüm aygıtlar ile kanunların uygulanması yerine taleplerin bastırılmasını esas alarak, inşaat firmalarının çıkarlarını korumak için iş cinayetlerinin, sağlıksız çalışma koşullarının, ücretlerin zamanın ödenmemesine, sigorta primlerinin eksik yatırılmasına göz yumacağını göstermiştir.

KANUNLARA UYULSUN

Söz konusu kanunlar ve o kanunlara bağlı olarak çıkarılan yönetmelikler ücretin zamanında ödenmesi, ücretin banka yolu ile yapılması ve sigorta primlerin bürüt ücrete uygun ödenmesi, işyerlerinin sağlık ve güvenliği sağlayacak şekilde düzenlenmesi, iş kazalarının önlenmesi için öncelikle toplu korunma önlemlerinin planlanması, barınma, yeme-içme yerlerinin temiz ve sağlıklı olması gerekliliğini düzenlemiştir. İşçilerin basına da yansıyan taleplerin ise özetle bu kanunlar ile sınırlı olduğu görülecektir. Hükümetin görevi bu kanunların uygulanmasını sağlamak ve uymayanlar hakkında yaptırım uygulamaktır.

BU GÖZDAĞI HEPİMİZE

Havalimanı inşaatı işçilerinin gözaltına alındığı gün, Anayasal haklarını kullanıp sendikalı oldukları için işten atılan Cargill işçilerinin de aynı biçimde gözaltına alınmıştır. Bu gözaltılar ve tutuklamalar ile sadece tutuklanan işçiler fiilen cezalandırılmamış, aynı zamanda haksızlığa karşı çıkan, hakları için mücadele eden işçilere de gözdağı verilmek istenmiştir ve sadece 3. Havalimanı inşaatında değil tüm işçi direnişlerinde görmeye alıştığımız bir hal aldı ve giderek emekçilerin mücadelesine yapılan müdahalelerin şiddeti artmıştır. Basın yolu ile işçileri suçlayan onların cezalandırılmasını savunanlar da olmuştur. Tek becerileri iktidarı savunmak olan ve bunun için tüm değerleri ayaklar altına alanlar unutmasınlar ki; her gün reklamını yaptıkları hava alanları, yollar ve köprüler o işçilerin el emeği, canı, kanı, teri ile yükselmiştir. Tüm emekçileri işçi ölümlerinin durdurulması, insanca çalışma ve yaşam şartları için haksızlığa uğrayan emekçilerle dayanışmaya çağırıyoruz.”

Astakos Haber