Kocaeli’de Flormar işçileri ve İSİG Meclisi ile buluşan Somalı annelere polis engeli

Adalet talebiyle Soma’dan yola çıkan madenci aileleri bugün Kocaeli’deydi. Sendikalı oldukları için işlerinden atılan Flormar işçileri ve Kocaeli İSİG Meclisi ile buluşan anneler İnsan Hakları Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi Kocaeli Yürütmesi adına konuşan Selçuk Karstarlı “Adaletsizlik ülkenin her bir yanında hepimize karşı var. Buna karşı hep birlikte mücadele etmek için buradayız. Tek birimiz için kurtuluş yok, ya hepimiz kazanacağız, ya hepimiz kaybedeceğiz” dedi.

Somalı annelerden Gülsüm Çolak konuşmasında şunları söyledi:

Bizler 301’in yükünü iki anne yüklendik. Çıkan karar bizi evlatlarımızla beraber toprağa gömdü. Bizler toprak altındayız ama adaleti toprağın altından çekip çıkarmak için dava sonrası yola düştük. Adaleti kimler istiyor? Adaleti akademisyenler istiyor. İşten atılan işçiler istiyor. Adaleti istismar edilen, öldürülen çocuklar ve kadınlar istiyor. Hepimiz adalet istiyoruz. Ama biz istediğimizde adalet yok, paradan yana kullanılan bir adalet var. Bizlere, yoksul ve ezilen halka hiç bir zaman adalet yok. Eğer bir çocuk bir tepsi baklava çaldı diye 6 ile 20 yıl arasında ceza alıyorsa, 301 kişinin cezası 15 yıl mı olması gerekiyordu? Katliamı yapan patron beraat ediyor ve maden ruhsatı geri veriliyor. “301 az geldi, bin kişi öldür” diye devlet tekrardan ruhsat veriyor.

Konuşmaların ardından Flormar işçileri Somalı annelere çiçek vererek karşılıklı dayanışma içinde olacaklarını aktardılar.

Annelerin yürüyüşüne polis engeli
Basın açıklamasının ardından Flormar işçileri ile Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde yapılacak olan İşçi Sağlığı ve Güvenliği konusunda yapılacak olan foruma katılmak için sloganlarla yürüyüşe geçti. Park çıkışında polis tarafından önleri kesilen kitleye pankartı kapatmaları ve slogansız yürümeleri söylenerek gözaltı tehdidinde bulunuldu.

Polislerin bu tehdidine madenci annesi Fatma Malkoç “Bunlara yukardan emir gelmiştir. Evlatları elimizden aldınız, isimlerini de mi alacaksınız elimizden? 4 yıldan beri sustura sustura doyurdunuz bizi. Evlat acısıyla yanıyorum ben. Benim bir tane yavrumu elimden aldılar. Hani adalet. Sizlerin hiç evlatları yok mu? Evladı olan vicdanlı olur” diyerek tepki gösterdi.

Sendika.Org / Kocaeli