Somalı anneler Abbasağa’da: #AdaletiYeryüzüneÇıkar

Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden madencilerin anneleri, adalet talebiyle başlattıkları yürüyüşte dün (12 Temmuz) Çanakkale’deydi.

Somalı annelerin bugünkü programı ise sabah saatlerinde Silivri Hapishanesi önünde başladı. Somalı anneler, dava avukatlarından Selçuk Kozağaçlı’yı ziyaretlerinin ardından Beşiktaş Abbasağa Parkı’ndaki adalet forumuna katıldı.

Adalet forumuna Cumartesi Anneleri adına Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ve Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren, Gezi Direnişi’nde polis tarafından katledilen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Halkevleri önceki dönem Genel Başkanı ve HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay ve çok sayıda dava takipçisi katıldı.

Forumda ilk olarak söz alan Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak, yargılama süreci boyunca “Acaba adalet bizden yana olur mu?” diye umut beklediklerini ancak adaletin yerini bulmadığını söyledi.

Şirket sahibinin beraat ettiğini hatırlatan Çolak, madene tekrar ruhsat verildiğini ifade ederek şunları söyledi:

Çocuklarımızın bedeli bu olmamalı dedik. Bir tepsi baklava için çocuklara yirmi yıl veriyorsunuz, 301 canın bedeli 15 yıl olmamalı. Biz bekliyorduk ki ‘olası kast’tan müebbet yesinler. O zaman belki yüreğimize su serpilirdi. Yarın yine bir maden ocağında aynı tehditle, aynı baskıyla bu işçilere zulüm yapmayacaklarını nerden bilelim? Kontrol yok, bakım yok yani halkını düşünen bir devlet yok…

“Devlet önce halkını yaşatsın”
Çolak,hayatını kaybeden işçilerin hesabını sormak için yanlarına kömür ve çocuklarının mezarlarından toprak aldıklarını söyleyerek şunları ekledi:

Kimler adalet aramıyor ki? İşçiler, tecavüze uğramış çocuklar, öldürülen kadınlar, doğa adalet alıyor… Biz kimlere sığınacağız? Diyorlar ki ‘Devlet sahip çıkar’. Devlet önce halkını yaşatsın da… Devlet halkını öldürüyor.

“301 kişinin ölümüne ödül yağdırıldı”
Bilal Malkoç’un annesi Fatma Malkoç ise konuşmasında “Biz iki anne olarak adalet aramak için bu yola baş koyduk, buluna kadar yürüyüşümüze devam edeceğiz” dedi.

Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak şunları kaydetti:

Emekli madenciyim. Evladını kaybetmiş bir babayım. Ocaklara ömrümü vermişim. Hayatımı verdiğim ocaklara, oğlumu verdim. Bu en büyük işçi katliamı. 301 kişiyi göz göre göre katlettiler. Bunu asla kader, fıtrat olarak kabul etmiyoruz. Düpedüz katliamdır. 301 kişinin ölümüne ödül yağdırıldı.

Anneleri burada birleştiren adalet arayışıdır”
Somalı annelerle dayanışma için foruma gelen Cumartesi Anneleri adına Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren “Cumartesi annelerini, gezide yaşamını yitiren çocukların annelerini burada birleştiren adalet arayışıdır. Biz bıkmadan usanmadan adalet arayışımızı cumartesi meydanında sürdüreceğiz. Eğer biz adaleti bulursak inanın herkes bulacak” dedi.

Gezi Direnişi sırasında polis tarafından katledilen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan şunları söyledi:

Bir mahkemede savcı bize dedi ki ‘fazla sokağa çıkmayın’. Biz de dedik ki, adalet yerini bulana kadar sokaklarda olacağız. Ben katiller bulunana kadar her gün sokakta olacağım. Durmayacağız, sonuna kadar mücadele vereceğiz. Birleşirsek kazanacağız

CHP Milletvekili Ali Şeker, Soma’daki madende 301 işçinin ölümünden önce işçi güvenliğine dair hiçbir tedbir alınmadığını aktararak “Adalet biz mücadele edersek gelecek” dedi.

“Katliamın sorumlusu AKP iktidarı”
HDP Milletvekili Oya Ersoy ise “Soma davası en büyük işçi katliamı ve bu davada tek bir kamu görevlisi bile yargılanmadı” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Eğer bu mahkemeden bizim istediğimiz gibi bir sonuç çıksaydı zaten siyasi iktidarın yargılanması gerekirdi. Çünkü katliamın sorumlusu daha çok üretim, daha çok kar, daha ucuza çalıştırma düzeni kuran AKP iktidarının kendisi. AKP ile sermaye ittifakının kendisi.

Forumda son olarak söz alan Gülsüm Çolak, adalet arayışı için yola çıkarken kendisine “Sen kadınsın otur evde yemek pişir, evini temizle, çocuğuna bak. Ne yapacaksın sen hak, adale arayıp da” dendiğini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:

Bakıyorsun erkeklere polis baskı uyguluyor, ekmek paradır diye korkuyor. Ne yapacağız o zaman? Biz kadınlar birleşerek adaleti söke söke alacağız. Benimle var mısınız Ankara’da buluşmaya.

Sendika.Org