Soma’da hayatını kaybeden 301 işçinin aileleri HSK’ye yapacakları yürüyüşe çağırıyor

13 Mayıs 2014’te Soma’da 301 işçinin katledildiği katliamla ilgili açılan dava 3 yılı geride bıraktı. Mahkeme yarın (9 Temmuz) kararını açıklayacak. Hayatını kaybeden 301 madencinin aileleri ise açıklanacak olan kararın ardından Hakimler Savcılar Kurulu’na yürüyüş yapacaklarını duyurdu.

“Evlatlarımız için adalet diyerek yola çıkıyoruz” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bildiğiniz gibi ülke tarihinin en büyük iş cinayeti olan Soma Katliamı’nın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’de süren davasında sona yaklaşılıyor. Biz Soma Katliamı’nda evlatlarını yitiren annelerin üç yıldır devam eden Soma Davası’nda sorumluların hak ettikleri cezayı alacaklarına dair umudu giderek azalıyor. Mahkemenin vereceği cezanın yeterli olmayacağını düşünerek, adalet talebimizi yeniden, daha yüksek bir sesle dile getirmek için yola çıkıyoruz.

3 yıldır süren davada her türlü baskı ve zorbalığa şahit olduk. Mahkeme heyetinin değiştirilmesi, sanıklara ödül niteliğinde bir mütaala hazırlanmış olması, avukatımız Selçuk Kozağaçlı’nın göz altına alınması ve de en önemlisi uydurma bir sabotaj iddiası ile tüm dava süreci yukardan müdahalelerle çarptırılmıştır. Gerçek suç örtbas edilmek istenmiştir.

Karar duruşmasının hemen ardından yola çıkarak, Ankara HSK önüne kadar bir yolculuk planlıyoruz. Bu yolculukta çeşitli duraklarda iş cinayetinde evlatlarını yitirmiş, adalet arayışını sürdüren anneler ile buluşmalar gerçekleştireceğiz. Amacımız, evlatlarını haksızca yitiren ve adalet talepleri susturulan annelerin sesine ses katmak, onlarla dayanışmak ve mahkeme salonlarına sıkışan sesimizi sokağa taşımaktır.

Sizlerden talebimiz, bu yolculukta bizleri yalnız bırakmamanızdır. Yolculuk esnasında sunacağınız destek bizler için çok anlamlıdır.

Sendika.Org