Soma davası ertelendi, aileler çarşambaya kadar adalet nöbetinde

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’na ilişkin açılan davada, kararı 9 Temmuz’da vereceğini açıklayan mahkeme heyeti, bir mahkeme üyesinin rahatsızlanıp tedavi gördüğü gerekçesiyle duruşmaya gelmediğini, bunun için kararı 11 Temmuz Çarşamba gününde vereceğini açıkladı. Karara tepki gösteren aileler salonda slogan atarak heyeti protesto etti. Davanın avukatları ise ailelerle birlikte çarşamba gününe kadar mahkeme salonu önünde nöbet tutacaklarını söyledi.

Hayatını kaybeden madenci aileleri Soma Katliamına ilişkin açılan davanın karar duruşması için Manisa’nın çeşitli ilçelerinden Ağır Ceza Mahkemesinin bulunduğu Akhisar’da bir araya geldi. Madenci ailelerine CHP milletvekilleri Özgür Özel, Bekir Başevirgen, Erkan Aydemir, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Rıdvan Turan, Ahmet Şık, Oya Ersoy, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, TTB Başkanı Sinan Adıyaman, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile sendikalar ve meslek örgütleri de destek verdi.

301’İN HESABI SORULACAK
Duruşma öncesi yapılan yürüyüşte sık sık “301’in hesabı sorulacak”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı. Yürüyüşten sonra duruşma salonuna geçildi. Yapılan yoklamadan sonra Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu, heyet üyelerinden Tuğşat Buğra Kıyak’ın 7 Temmuz günü hastalandığını ve tedavi gördüğü için duruşmaya katılmadığını söyledi. Yedek üyenin iddianameye hakim olmadığını ifade eden Pehlivanoğlu bu gerekçeyle kararın 11 Temmuz Çarşamba günü verileceğini söyledi.

Pehlivanoğlu’nun sözleri salonda tepkiyle karşılandı. Madenci aileleri “Hak hukuk adalet”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları attı. Pehlivanoğlu aileleri sakinleştirmek istedi ancak tepkiler dinleyince mahkeme salonunu terk etti.

KARAR VERİLİNCEYE KADAR
Duruşma sonrası açıklama yapan davanın avukatlarından Can Atalay, “Biz, bu davayı bizden kaçıranlara karşı direndik. Bu olayı Fethullah’ın cinleri yaptı demeye kadar getirdiler. Biz bu davayı ailelerle birlikte bir avuç ondan tuttuk, buraya getirdik. Bugün üye hakimlerden birinin rahatsızlığı gerekçe gösterilerek duruşma erteleniyor. Hep beraber karar verdik biz buradayız. Adalet yerini buluncaya kadar burada olacağız. Gelsinler o kararı yüzümüze okusunlar. Çarşamba sabahı dediler Çarşamba sabahına kadar biz burada ailelerle nöbete başlıyoruz”dedi.

Avukat Nergiz Tuba Aslan da “Davayı ertelemek istediler, gizli soruşturmalar açtılar. Bunların hepsinin farkındayız. Bu davada karar verilinceye kadar buradayız” diye konuştu.

Dilek Omaklılar - Fırat Turgut / Evrensel

site_haber_7189011430