Soma Katliamı davası seçim sonrasına ertelendi

Resmi rakamlara göre 301 kişinin yaşamını yitirdiği Soma katliamına ilişkin davanın 22. grup duruşması 3. gününde devam etti.

19 ve 20 Haziran günü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalarda savcı mütalaasına karşı savunmalar yapıldı.

20 Haziran günü savunma yapan işletme müdürü Akın Çelik, madendeki sensörler ve havalandırma ile ilgili suçlamaları reddetti. Çelik büyük bir yangın öngörmediklerini ifade ederek, olası yangınlar için yangın tüpleriyle önlem aldıklarını iddia etti. Daha önceki duruşmalarda ise ocakta merkezi alarm ve haberleşme sistemi olmadığı ortaya çıkmıştı.

Bugün görülen duruşmada ise 480 sayfalık sunum hazırlayan maden mühendisi Ertan Ersoy “Olayın nasıl olduğunun belli olmadığını buna karşın yargılandığını” iddia etti. Ocakta gaz sıkıntısı olmadığını da öne süren Ersoy, ailelerin “Öldüklerinde içerde gaz kokusu vardı o neydi o zaman” tepkisiyle karşılaştı.

Ersoy’un ardından tutuksuz sanık Emniyet Vardiya Amiri Yasin Kurnaz’ın beyanlarıyla duruşma devam etti. Hakkındaki iddiaları reddeden Kurnaz da beraatını istedi.

Savunmaların tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti davayı 27 Haziran’a erteledi. Ertelemenin gerekçesi olarak “Mahkeme heyeti başkanının ilçe seçim kurulunda görevli olması” bahanesi öne sürüldü.

Somalı madencilerin aileleri, mahkeme heyetinin kararını “Erdoğan’ın kazanıp kazanmayacağını bekliyorlar” diye yorumlayarak tepki gösterdi.