70. Vicdan ve Adalet Nöbeti

Adalet Arayan İşçi Aileleri, bugün 70. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni gerçekleştirdi. Eylemde, 11 Mart 2012’de Esenyurt MarmaraPark AVM inşaatında yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybeden işçilere dikkat çekildi.

Galatasaray Meydanı’nda yapılan nöbette, Adalet Arayan İşçi Aileleri hukukçularından Gökhan Küçük konuştu. İş cinayetinin kaza olmadığına değinen Küçük, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin ihmal edildiğine dikkat çekerek, en çok iş cinayetinin inşaat iş kolunda gerçekleştiğini belirtti.

Taşeronluk sisteminin iş cinayetlerini arttırdığına değinen Küçük, iş cinayetlerinin ardından yargı sürecinde de sorumluların korunduğunun altını çizdi. MarmaraPark AVM’de gerçekleşen iş cinayetiyle ilgili Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin verdiği mücadeleyi vurgulayan Küçük, bu mücadele sonucunda, mahkemenin katilleri koruyan kararını Yargıtay’ın bozduğunu dile getirdi.

Küçük’ün ardından, Arka Sıradakiler dizi setindeki iş cinayetinde hayatını kaybeden Selin Erdem’in annesi Hacer Erdem söz alarak “On yıldır bağırıyoruz, sesimize ses vermesi gerekenler nerede?” diye tepki gösterdi.

Davutpaşa’daki işçi katliamında eşini kaybeden İdris Çabuk ise yetkililerin iş cinayetlerindeki ihmallerden sorumlu olduğuna, yargının da katilleri koruduğuna dikkat çekti.