Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 27 Ağustos Haberleri

SAMSUNG BAŞKAN YARDIMCISINA 5 YIL HAPİS CEZASI

Küresel tekel Samsung'un başkan yardımcısı Lee Jae-yong rüşvet ve yalancı tanıklık suçundan beş yıl hapis cezasına mahkum oldu. Jae-yong, kendisi de halen on yıl hapis cezası almakla karşı karşıya olan Güney Kore'nin devrik devlet başkanı Park Geun-hye ile kirli ilişkileri nedeniyle ceza aldı. Samsung her daim hükümet çevreleri ile çok yakın olmuştur. Karar, bu nedenle hükümetin içinde bulunduğu çürümenin bir kanıtı niteliğinde. Samsung ise aynı zamanda işçi ve sendika düşmanlığı ile biliniyor. İşçilerin son birkaç yıldır ısrarla sürdürdüğü kitlesel mücadeleler olmasaydı, Samsung'la ilgili bu davanın açılması mümkün değildi.


KAMBOÇYA'DA KONFEKSİYON İŞÇİLERİNİN MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Kamboçya'daki Chung Fai Knitwear triko fabrikasında çalışan 200'den fazla işçi bir yıldan uzun bir süredir ücretlerini ve hakedişlerini alma mücadelesi veriyordu. Fabrikanın aniden kapanmasının ardından işçiler tüm kazanımlarından yoksun kalmışlardı. Çoğu kadın olan işçiler mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüler. Mücadeleleri uluslararasılaştı ve başka işçi kesimlerinden de destek gördüler. Clean Clothes Campaign (Temiz Giysiler) da bu mücadeleye bir imza metni ile katılıyor.


MYANMAR'DA BASKILAR

8 Ağustos, Myanmar'da askeri diktatörlüğe karşı 1988 yılındaki ayaklanmanın yıldönümüydü. Ayaklanma bastırılmasına rağmen özgürlükler için mücadele sürdü. Demokratik seçimlerle işbaşına gelen hükümet de halkın taleplerini karşılamadı ve insan hakları ihlalleri ülke çapında devam etti. Halen Rohinga halkına karşı yürütülen etnik temizlik ve etnik azınlıklara karşı baskılarla birlikte işçiler esas hedef durumuda. İnsan hakları savunucuları ve öncü işçilerin üzerine ordunun siyasal ve ekonomik gücü ile gidiliyor.


AVUSTRALYA'DA ÜCRETLERE ŞİDDETLİ SALDIRI

Küresel Unilever şirketine bağlı dondurma üreticisi Peters, batı Sydney'deki bir fabrikasında geçerli olan işyeri sözleşmesini feshetmeye çalışıyor. Sözleşme fesholduğu takdirde fabrikada çalışan yüzlerce işçi halihazırdaki ücretlerinin % 46'sından olacak ve çalışma koşulları da ağırlaşacak. İşyeri sözleşmelerinin feshi, sendikaların bir zamanlar güçlü olduğu işyerlerinde işçilerin ücret ve çalışma koşullarını kötüleştirmeyi hedefleyen şirketlerin yeni bir taktiği.


BİR KENT DAHA YIKILIYOR

Suriye'nin Rakka kenti, Halep ve Musul'dan sonra ağır bir bombardımanın hedefi oluyor. Kentin siviller tarafından boşaltılmasına ilişkin uluslararası insan hakları kuruluşları ve BM çağrıları ile medyadaki haberlere karşın işçilerin yerleşim yerleri her taraftan bombalanıyor. Emperyalistler arasında mücadeleler sürerken kentler yavaş yavaş bir enkaz yığınına dönüşüyor.


KONFEKSİYON İŞÇİLERİNE YİNE SALDIRI

Geçtiğimiz hafta başında konfeksiyon işçilerinin gösterisine saldıran kiralık çeteler 50'den fazlasının yaralanmasına neden oldu. Öncü işçilerden biri kaçırıldı ve saatler sonra serbest bırakıldı. Haesong şirketinde çalışan işçiler gaspedilen ücretli izin hakları için mücadele ediyorlardı. Pek çok şirket işçileri taciz etmek ve yıldırmak için bu çeteleri kullanıyor. Amaçları işçilerin ücret ve çalışma koşullarını iyileştirme mücadelesini etkisizleştirmek.


DİRENİŞİ BASTIRMAYA POLİS ÇAĞIRDILAR

Geçtiğimiz hafta Batı Papua'da Freeport Mc Moran'a ait Grasberg bakır ve altın madeninde çalışan direnişçi işçiler polis ve güvenliğin saldırısına uğradı. Pek çok işçi yaralandı. Direniş Mayıs ayı başında işten çıkarmaların gündeme gelmesi üzerine başlamıştı. Şirket işçilerin kararlılık ve dayanışmasını kırmak için 4.000'den fazla işçiyi işten çıkarmıştı. Sorunun işçiler lehine çözümü diğer Freeport McMoran madenlerinde çalışan işçilerin uluslararası ölçekte dayanışmasını gerektiriyor.


Çeviren: Nilgün Güngör