Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 20 Ağustos Haberleri

ÇİN'DE HER SEKTÖRDE GREVLER YAYGINLAŞIYOR

Çin'deki grev ve iş yavaşlatmalara ilişkin yayınlanan son haritalama, inşaat sektöründe çalışan işçilerin eyleme en yakın konumda olduklarını, öte yandan perakende satış ve hizmet sektörlerinde çalışanların da mücadelede piştiğini gösteriyor. İşçiler için ortam bir sektörde kazanımlar, diğer sektörde baskılarla inişli çıkışlı bir tarzda sürüyor. Ne var ki Çin ekonomisinin küresel ekonomiye artan entegrasyonunu, Çinli işçileri etkileyen ve üzerlerinde baskı oluşturan olguları da şekillendirmeye devam ediyor.


LASTİK İŞÇİLERİNİN SENDİKAL KAZANIMI

Hindistan'ın güneyinde bulunan Kanchipuram bölgesindeki JK Tyres lastik fabrikasında  çalışan 600'den fazla işçi önemli bir kazanım elde etti. İşçiler sendika seçme haklarını kazandılar. İki haftadan uzun süren grev sonucunda eylem sırasında işten çıkarılan 27 stajyerin işe iadesi de sağlandı. Bu, aralarında Apollo Tyres'ın da bulunduğu diğer fabrikalar için de de önemli bir kazanım. Apollo Tyres hükümet kararı ile kapatılmıştı.


HONG KONG'DA İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARINA HAPİS CEZASI

Hong Kong İstinaf Mahkemesi 13 insan hakları savunucusuna verilen 12 aya kadar cezaları onayladı. Karar Hong Kong'daki insan hakları savunucuları ve öncü işçilere yönelik net bir politik mesaj mahiyetinde. Cezaların veriliş sebebi, Hong Kong'a bağlı Yeni Bölgeler'deki kentsel dönüşüme karşı 2014 yılında Yasama Meclisinde gerçekleştirilen bir protesto. Ayrıca geçtiğimiz hafta Hong Kong'daki demokratik hareketin üç genç lideri 2014 yılındaki protestolardan dolayı hapis cezasına çarptırıldı. Cezalar devletin Hong Kong'daki muhalefeti sindirmek için başvurduğu baskıların bir parçası.


GÜNEY KORE'DE GÖÇMEN İŞÇİYİ İSTİHDAM SİSTEMİ ÖLDÜRDÜ

Güney Kore'de Nepalli genç işçi Keshav Shrestha'nın intiharı bir kez daha göçmen işçilere karşı çıkarılan baskı yasalarına çevirdi. İstihdam İzin Sistemi yasası göçmen işçilerin Güney Kore'de kalmasına imkan verirken iş değiştirme ve seyahat özgürlüklerine inanılmaz kısıtlar koyuyor. Bu da göçmen işçileri patronlarının sömürü ve istismarına çok daha fazla maruz bırakıyor. Yasanın yürürlükten kaldırılması ve Güney Kore'deki işçiler için adalet talebiyle öncü işçiler pek çok dayanışma eylemi ve etkinliği düzenlediler.


İRANLI ÖNCÜ İŞÇİ HAPİSTE AÇLIK GREVİNDE

İranlı öncü işçi Reza Shahabi yeniden tutuklanmasını ve hapis cezasının uzatılmasını protesto için 9 Ağustos'tan bu yana açlık grevinde. Reza Tahran ve Banliyösü Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası üyesi. Sınıf kardeşlerinin hakları için mücadelede onurlu bir geçmişe sahip. Dünyanın dört bir yanındaki İranlı öncü işçiler Reza’nın serbest bırakılması ve İran hükümetinin baskılarına son vermesi için kampanya yürütüyorlar. Reza'nın serbest bırakılması için bir protesto metni de dağıtılıyor.


İSRAİL FİLİSTİNLİLERİN YERİNE ÇİNLİ İŞÇİ ALIYOR

İsrail, çok sayıda Çinli göçmen işçi alarak Filistinli işçilere olan bağımlılığına son vermeye çalışıyor. İsrail ekonomisi Filistin topraklarına el koyulmasından ve Filistinli işçilere uygulanan vahşi sömürüden alabildiğine yararlanırken, aynı zamanda Filistinlilerin örgütlenme ve direniş çabaları karşısında da zorlanıyor. Ayrıca ücretler ne kadar düşük olursa olsun Filistinlilerin işgal altındaki topraklarda bir ekonomi yaratmasına imkan veriyor. Çinliler şahsında yine güvencesiz bir başka grup işçiyi ithal ederen İsrail hem işçi sömürüsünü sürdürmek, hem de Filistinlilerin direnişinden ekonomik ve siyasal olarak kurtulmak istiyor.


FİLİPİNLER'DE ÖLÜM MANGALARI

Filipinler'de geçtiğimiz hafta bir gece içinde 32 kişinin katledilmesi Başkan Duterte'nin “uyuşturucuya karşı savaş” adı altında yürüttüğü vahşi katliamlara bir kez daha dikkat çekti. Şimdiye dek bu kampanya çerçevesinde 10.000 kişinin öldürüldüğü, cesetlerinin denize atıldığı ve çocukların da hedef alındığı tahmin ediliyor. Artan muhalefete rağmen yoksul işçi mahalleleri ölüm mangaları karşısında tamamen savunmasız durumda. Cinayet ve katliamlar, Duterte'nin Cehennemi adlı bir filme konu oldu.  


Çeviren: Nilgün Güngör