Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 13 Ağustos Haberleri

YENİ BİR KORE SAVAŞINA İŞÇİLERİN DUR DEMESİ GEREKİYOR

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasındaki karşılıklı restleşme ve askeri tehditler arttı. Kore yarımadasında 1950-53 yılları arasındaki savaşta Kuzey Kore ABD bombardımanıyla dümdüz edilmişti. Son yaşanan gerilim ise Kore yarımadasının Japon işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 15 Ağustos'un öngünlerine denk geliyor. ABD ve Güney Kore'de savaş karşıtları savaşa karşı uluslararası çapta bir dilekçe kampanyası yürütürken, bu hafta Seul'de büyük bir gösteri yapılması planlanıyor. Ortadoğu'da süregelen savaşların da gösterdiği gibi çatışmalar asıl olarak işçiler, aileleri ve yerleşim yerleri için yıkım oluşturuyor.


MALEZYA'DA OTEL İŞÇİLERİNİN KAZANIMI

Yüzlerce işçi verdikleri 13 yıllık bir mücadelenin ardından toplu pazarlık ve toplu sözleşme haklarını yeniden kazandılar. Uyuşmazlık Shangri-La Hotels şirketinin 2004 yılında Penang'daki Rasa Sayang Resort'u tamirat nedeniyle iki yıl boyunca kapatmasıyla başladı. Yeni otel açıldığında ise patron işçilere toplu sözleşmeden doğan önceki ücret ve haklarından  yararlanmayacaklarını söyledi. İşçiler olduğu Ulusal Otel, Bar ve Lokanta İşçileri Malezya Yarımadası Bölgesi (NUHBRW) üyesi.


GÜNEY KORE'DE İŞÇİLER TALEPLERİ İÇİN SOKAKLARDA

10 Ağustos'ta onbinlerce inşaat işçisi Seul'deki Gwangwhamun meydanını devasa bir gösteri ile zaptetti. İşçiler ücret ve çalışma koşullarında iyileştirme istiyorlar. Küresel AB InBev grubunda çalışan meşrubat işçileri ise şirketin toplu sözleşmeyi ihlal etmesinden dolayı greve gittiler. AB InBev 'deki Avustralyalı işçilerin toplu sözleşme süreci geçen yıl 6 ay sürmüştü. Öte yandan Samsung Electronics'e karşı işyerlerinin toksik olmasından dolayı açılan davada şirketin işçilerin avukatına rüşvet teklif ettiği açığa çıktı.  


TÜRKİYE'DE YİNE GAZETECİLER TUTUKLANDI

Geçtiğimiz hafta gözaltına alınan 35 gazeteciden dokuzu “silahlı terör örgütü üyesi olmak”tan tutuklandı. Bu tutuklamalar geçen yılın Temmuz ayında gerçekleşen darbe girişiminden bu yana devam eden ve 150.000 kişiyi bulan açığa alma ve işten çıkarma kampanyasının bir devamı. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Türkiye'de gazetecilere ve basın özgürlüğüne yönelik saldırıları kınadı.


TAYLAND'DA CUNTA MEDYAYI YASAKLAMAYA DOYMUYOR

Geçtiğimiz hafta devlet başkanına hakaretten suçlu bulunan 59 yaşındaki Thara Wanichpongpan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Thara'nın suçu internete monarşiyi eleştiren podcast yüklemekti. Öte yandan gazeteci Pravit Rojanaphruk hakkında Facebook'ta cuntayı eleştiren beş yorum yapmaktan dolayı halkı isyana teşvik suçundan dava açıldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler cuntanın baskılarını kınadı. Ayrıca araştırmacı gazeteci Nattaporn Veeranant polis şeflerinin karıştığı yolsuzluklarla ilgili konuşma yaparken gözaltına alındı. Tayland'daki baskıları konu edinen bir oyun da yasaklandı.


PAKİSTAN TERSANELERİNDE ÜCRET ARTIŞI

Pakistan'daki Gadani tersanelerinde çalışan işçiler geçtiğimiz hafta % 10 ücret artışı elde ettiler.  Bu zam talep ettiklerinden daha az olmasına rağmen geçmişte sendikal faaliyet üzerindeki baskılar düşünüldüğünde önemli bir adım. Artık işyerlerinde birden fazla sendika işçileri örgütlemeye çalışıyor. Tehlikeli çalışma koşullarının yol açtığı işçi ölümleri de ücret, sağlık ve güvenlik ile birlikte mücadele konusu.

İRANLI ÖNCÜ İŞÇİ TEKRAR HAPİSHANEDE

Reza Shahabi, Tahran ve Banliyösü Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası üyesi bir öncü işçi.  Geçtiğimiz hafta başında Reza hapishaneye geri dönmek zorunda kaldı. Örgütenme faaliyetlerinden dolayı altı yıllık hapis cezasını çekmekte olan Reza, sağlık durumunun bozulması ve tıbbi tedavisinin dışarda yapılması gereğinden ötürü kısa süreliğine tahliye edilmişti. Pek çok öncü işçi İran'da bu tip baskılarla karşı karşıya.


AVUSTRALYA'NIN TOPLAMA KAMPLARINDA BİR MÜLTECİ DAHA ÖLDÜ
Papua Yeni Gine'nin Manus adasında bulunan Avustralya'ya bağlı toplama kampında geçtiğimiz Pazartesi günü Hamed Shamshiripour adlı mülteci intihar etti. Hamed toplama kampındaki koşullar nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor ama tedavi edilmiyordu. Son birkaç yıl içerisinde Avustralya'nın denizaşırı toplama kamplarında ölen mülteci sayısı yediyi buldu. Başbakan Turnbull'ın Trump'a kamplarda tutulanları alması için yalvardığı telefon konuşmasının açığa çıkması, mültecilere uygulanan insafsız politikayı yeniden gündemleştirdi. Manus'ta bulunan mülteciler ise tekrar süresiz protesto eylemlerine başladılar.


Çeviren: Nilgün Güngör