Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 7 Ağustos Haberleri

KORE'DE BİR İSİG KAZANIMI DAHA

SHARPS'da işçi sağlığı ve iş güvenliği için mücadele eden öncü işçiler bir hukuksal kazanım daha elde ettiler. Mahkemenin bir Samsung Electronics işçisinin hastalığının çalışma koşullarından kaynaklandığına ilişkin kararı, kısa bir süre önce onaylandı. Dava LCD montajında çalışan ve multipl skleroz hastalığına yakalanan Kim Mi-seon'un hastalığının  Samsung'daki çalışma koşullarından kaynaklandığı üzerine açılmıştı. Samsung Electronics'de çalışan pek çok işçi bu hastalıklara yakalanıyor. Samsung genel merkezi önünde açılan çadırda süren direniş ise 660 günü geçti. 


EL-AKSA'DAN SONRA DA BASKILAR BİTMİYOR

İsrail hükümeti Filistinlilerin Mescid-i Aksa camiinde ibadet etmesini engellemeye çalışsa da Filistinlilerin güçlü ve birleşik protestoları karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Ancak baskılar hala sürüyor. 23 Temmuz günü, aralarında milletvekili Omar Abdel-Razak'ın da bulunduğu 40'tan fazla Filistinli işgal altındaki topraklarda sürdürülen operasyonlarda tutuklandı. Filistinliler işgale karşı direnmek suçundan tutuklanıyor ya da 6 aya kadar idari gözetim kararı veriliyor. Geçtiğimiz hafta Arjantinli parlamenterler ve Güney Afrika hükümeti yetkililerinden oluşan geniş bir grup, süregelen tutuklamaları resmen kınadı. 


SAĞLIK İŞÇİLERİ GREVE DEVAM EDİYOR

Çoğu cinsel sağlık, beslenme ve çocuk gelişimi dallarında çalışan kadın işçilerden oluşan binlerce grevci Anganwadi işçisi, geçtiğimiz Cuma günü Yeni Delhi'de yürüyüş yaptı. İşçiler ücretlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve iş güvenliğinin sağlanmasını istiyor. Grev 7 haftadır devam ediyor ve işçiler kararlılıklarını sürdürüyor. 


BASKILAR TAYLAND'DAN LAOS'A ULAŞIYOR

Tayland'da askeri cuntanın baskıları Wutthipong “Ko Tee” Kochathmmakun'un kaçırılmasıyla komşu Laos'a da taşındı. Ko Tee, Tay dilinde konuşan bir grup silahlı kişi tarafından kaçırıldı. Tayland monarşisinin ve ordunun ateşli bir muhalifi olan Ko Tee 2014 yılındaki darbeden sonra Laos'a kaçmıştı. Bu arada Tayland'ın içinde de muhalifler hala hedef durumunda. Watana Muangsook ile Pravit Rojanaphruk Facebook paylaşımlar nedeniyle hapis cezasına çarptırıldılar. 


AVUSTRALYA'DA SİSTEMATİK EKSİK ÖDEME

Melbourne'da bir sebze meyve pazarında asgari ücretin % 60 ila 20'sine çalıştırılan Afgan mültecinin davası, bu işçilerin özellikle tarım sektöründe nasıl sistematik bir sömürüye maruz kaldıklarını ortaya koydu. Sırt çantalarıyla gelip tatil vizesi kullananından Pacific Islander işçileri gibi özel çalışma vizesi olanlara dek hepsi de Avustralya'nın yaygın tarım sektöründeki sömürü koşullarını paylaşıyorlar. Bu durumu bir nebze olsun hafifletmek için bile güçlü bir sendika örgütlenme zorunlu. 


GREVCİLERİN ÜZERİNE ASKER SÜRÜLÜYOR

Temmuz ayı sonunda Ceylon Petroleum Corporation'ın onbinlerce işçisi sektörün özelleştirilmesi planlarını protesto için greve gitti. Sri Lanka hükümeti buna işçilerin üzerine orduyu sürerek yanıt verdi. Hükümet 20'den fazla öncü işçiyi tutuklayarak grevi kırmayı başardı. İşçilerin çoğunluğu Sri Lanka tesislerinin satılmasına karşı olmakla kalmıyor, gerçek şu ki işçiler bu satışı kendi koşullarına yönelik yeni bir saldırı olarak görüyorlar. 


KONFEKSİYONDA ZORLA ÇALIŞTIRMA 

Geçen yıl konfeksiyon sektöründeki sırf dört fabrikada 500 işçi işyerinde düşüp bayılmaları üzerine hastaneye kaldırıldı. İşçilerin çoğu kadın ve sebep de karşı karşıya oldukları vahşi çalışma koşulları. İş güvenliğinden eser yok, çoğu güvencesiz çalışma koşullarına tabi. Bu yüzden de patronlarının baskısı altında uzun süre mesai yapmakla yüz yüzeler. Ayrıca kapanan  Ching Fai Knitwear fabrikasında çalışan 200'den fazla işçi bir yıldan fazladır ödenmeyen ücretleri için mücadeleyi sürdürüyor. 


İŞÇİLERE TERÖRİST DEDİLER

Pakistan'ın Raawalpi kentinde dört demiryolu işçisi 23 Temmuz grevine katılmak suçundan tutuklandı. İşçiler grev örgütlemekle suçlanıyordu. İşçiler pek çok kez anti terörizm adı altında tutuklanıyor. Daha önce de Faysalabad'da altı dokuma işçisi de grev örgütlemekten dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. 


Çeviren: Nilgün Güngör