Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 30 Temmuz Haberleri

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ'DE ÖLENLERİ UNUTMA

ABD 6 ve 9 Ağustos 1945 tarihlerinde Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombası atmıştı. Atom bombası yaklaşık 130.000 kişinin o anda, 90.000 kişinin de radyasyon yaralarından dolayı aynı yılın sonunda yaşamını yitirmesine yol açtı. Bu iki soykırımın da yok ettiği yerler işçi semtleriydi. Dünyanın dört bir yanında yapılacak anmalarda, savaşın yarattığı yıkımdan hala nemalanan savaş sanayii kompleksi protesto edilecek. 


ZAMA İŞÇİLERİ ENDİŞELİ

Zama fabrikasında çalışan yüzlerce işçinin sağlık güvencesi ve tazminatı talebiyle iki haftadır devam ettirdikleri grev Temmuz ayı çevik kuvvet tarafından kırıldı. Güney Çin'in Shenzen eyaletinde bulunan Zama Precision Industry, küresel dev Stihl'in taşeronu. Stihl fabrikayı taşımaya karar verince 2.000 işçi işlerinden ve sağlıklarından olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İşçilerde uzun süredir güvenlik ekipmanı, maske ya da eldiven olmaksızın tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmaktan ileri gelen hastalık belirtileri görülüyordu. Ancak Zama işçilerinin durumu Çin'deki pek çok şirkettekinden farklı değil. 


EV İŞÇİSİ OLAYI TEK DEĞİL

Göçmen ev işçileri dünyanın en savunmasız işçilerinden. Temmuz ayı ortasında ev işçisi Zohra Bibi patronlarından ödenmeyen ücretlerini istedi. Buna karşılık çalıştığı aile Zohra'yı Yeni Delhi'ye bağlı Noida'daki güvenlikli sitelerine kapattı. Ertesi gün kendisini sormaya giden eşinin de komplekse girmesi engellendi. Bunun üzerine Zohra'nın eşi diğer işçilerle birlikte gelip onun serbest kalmasını sağladı. Ev işçileri tabii ki sürekli sömürü ve şiddete maruz kalıyorlar fakat bu defa olay ülke çapında gündem oldu. Olay, Hint toplumunda köklü bir yer tutan sınıf ve kast ayrımcılığında bir çatlak yarattı. 


AVUSTRALYA'DA İŞÇİLER EXXON-MOBİL'E KARŞI

Güneydoğu Avustralya'da küçük bir kasaba olan Longford'da işçilerin direnişi üçüncü ayında kararlılıkla devam ediyor. Şirket mahkeme kararıyla işçilerin yaptığı dev şişme fareyi kaldırttı. Buna karşılık sendika da onun yerine dev bir şişme pisboğaz kedi yerleştirdi. Avustralya'da dev şirketler ülkenin en örgütlü kesimlerinden işçilerin gücünü dağıtmaya koyulduğu sırada süregelen bu mücadelenin ciddi yankıları var. Melbourne'da Esso’nun genel merkezinin önünde bir protesto eylemi yapılacak.


İRAN'DA İŞÇİLER PEK ÇOK CEPHEDE MÜCADELE EDİYOR

Geçtiğimiz hafta, İran'da binden fazla öğretmen yaptıkları basın açıklaması ile Mohsen Omrani'nin koşulsuz olarak derhal serbest bırakılmasını istedi. Omrani güneyde bulunan liman şehri Bushehr'de yürüttüğü örgütlenme çalışmaları nedeniyle “devlet aleyhine propaganda yapmak” suçundan bir yıllık hapis cezasına çarptırıldı ve halen hapishanede. Öte yandan Esmail Abdi de sağlık sebebiyle birkaç aylığına serbest kaldıktan sonra tekrar hapishanede. Haft Tapeh şeker kamışı işçilerinin geçen haftadan beri devam eden eylemini kırmak amacıyla 15 işçi tutuklandı.

 
KABİL'DE SERVİS OTOBÜS BOMBALANDI, İŞÇİLER ÖLDÜ

Kabil'de kamu işçilerini taşıyan bir servis otobüsünün bombalanması sonucu 35 kişi öldü, pek çok kişi yaralandı. Afganistan'da rastgele bombalama ve askeri eylemler binlerce işçi ve köylünün ölümüne yol açıyor. Suriye, Irak ve Yemen'de olduğu gibi, işçi sınıfının uluslarası ölçekte tutum almadığı bu savaşlarda çatışmaların asıl kurbanları da işçiler oluyor. 


KARAÇİ'DE İŞÇİLER KİMYASAL TANKINA DÜŞÜP CAN VERDİ

Pakistan'ın Karaçi kentine bağlı Bin Qasim'de geçtiğimiz hafta dört işçi bir yeraltı kimyasal tankının içine düşüp öldü. Tanka ilk olarak bir bakım işçisi düştü, onu kurtarmaya çalışan işçiler de içerde mahsur kaldı. İçlerinden yalnızca biri kurtulabildi. Pakistan'da işçi sağlığı iş güvenliğinden eser olmaması bu ölümleri neredeyse kaçınılmaz hale getiriyor. Geçtiğimiz yıl da Korangi fabrikasında benzer bir facia yaşanmıştı. 


KEALA'DA GREVE GİDEN HEMŞİRELER ÜCRETLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARDI

Hindistan'ın Kerala eyaletindeki özel hastanelerde çalışan onbinlerce hemşirenin iki ay önce başlayan grevi kazanımla bitti. Yönetim, hemşirelerin aylık ücretinin 10.000 rupiden 20.000 rupiye (310 ABD doları) çıkarılmasını kabul etti. Bu ortak hareket eden Hindistan Hemşireler Birliği (INA) ve Birleşik Hemşireler Birliği (UNA) açısından büyük bir kazanım. İşçilerin kararlılığını artıran, yıllardır düşük ücretlere mahkum olmaları ve hemşirelerin gitgide daha fazla yoksullaşması. 


Çeviren: Nilgün Güngör