Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 19 Haziran Haberleri

KEŞMİR'DE İŞÇİLER BASKILARA KARŞI ÖRGÜTLENİYOR

Keşmir'de işçi ve emekçiler için durum son iki yıldır hızla kötüleşti. Emekçilere en ağır darbeyi vuran ise temel hizmetlerden yoksun bırakılmak, paramiliter ve polis güçlerinin baskıları ve işsizlik oldu. Sendikalar ve emek örgütleri Keşmir'deki durumun daha iyi anlaşılması ve işçi sınıfının baskı ve adaletsizliğe karşı mücadelede etkinleşmesi için kısa bir süre önce önemli bir toplantı düzenlediler.


NEFRET SUÇUNDAN ONUR DUYULMAZ

Avustralya'da son yıllarda ırkçı, faşist ve aşırı sağ örgütlerin faaliyetlerinde artış gözleniyor. 25 Haziran'da da bu gruplar Melbourne'da işçileri bölmek ve zayıf düşürmek için milliyetçiliği kullanan bir gösteri düzenleyecekler. İşçi örgütleri, ırkçılık karşıtları ve antifaşist güçler de bu tehdide karşı aynı gün gösteri çağrısında bulundular.


MYANMAR'DA GAZETECİLERE BASKI

Mizahi köşe yazarı Ko Kyaw Zwa Naing İletişim Yasasının 66. maddesine dayanarak hakaret suçundan iki hafta gözaltında tutulduktan sonra geçtiğimiz hafta sonu serbest bırakıldı. Naing'in genel yayın yönetmeni ise halen hapiste ve aynı maddeden yargılanacak. 66. madde, hükümete yönelik eleştirileri bastırmak için gazetecilere ve medyadaki yorumculara karşı sıklıkla uygulanıyor. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu da hükümetin bu yasayla muhalefete baskı uyguladığını belirterek protesto ediyor.


KORE'DE İŞE İADE KARARI

Tayvan'daki operatörlerin sahibi olduğu bir elektronik fabrikasından atılan yüzlerce işçi için Kore'de bir mahkeme işe iade kararı verdi ve ayrıca şirketin işçilerin ücretlerini ödemesine hükmetti. İşçiler son iki yıldır bıkmadan usanmadan mücadele ettiler, Tayvan'a gittiler, açlık grevi yaptılar ve direniş çadırları kurdular. Şirketin mahkeme kararına uyup uymayacağı ise belli değil.


CAM İŞÇİLERİ BASKILARA RAĞMEN KAZANDI

Şişecam'da çalışan yaklaşık 6.000 cam işçisi gece çalışması, bayram, izin ve giyim yardımları ile ücret zammında önemli kazanımlar elde etti. Anlaşma işçilerin iki hafta boyunca fabrikaları militanca işgal etmelerinin sonucu. Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü Türkiye başkanı Taner Kılıç tutukladı ve muhalefet partisine mensup bir milletvekili hapis cezasına çarptırıldı.


ÖNCÜ İŞÇİLERE CEZA TEHDİDİ

Azim Grup'un Chittagong'da bulunan Orchid ve Savar fabrikalarında çalışan binlerce işçi sendikalaşmak istediklerinde şiddet, gözdağı ve zorbalıkla karşı karşıya geldiler. Geçtiğimiz hafta 61 öncü işçi hakkında dava açıldı, 22'si ise halen tutuklu. Ancak baskı ve zorbalık Bangladeş'te yoksulluk sınırının altında ücretlerle çalıştırılmaya son diyerek örgütlenen işçilere karşı patronların ve hükümetin her zamanki silahı.


Çeviren: Nilgün Güngör