Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 12 Haziran Haberleri

AVUSTRALYA'DA İŞÇİLER YÜRÜYÜŞE HAZIRLANIYOR

Avustralya'da CFMEU (İnşaat İşçileri Sendikası) işçi sınıfına yönelik saldırılara karşı 20 Haziran günü Melbourne'da büyük bir yürüyüş düzenliyor. Yürüyüşün gündeminde yapı ve inşaat patronlarının örgütü ABCC'nin sendikasızlaştırma politikaları, perakende ticaret alanında ve konaklama tesislerinde çalışan işçilerin ücretlerinin kesilmesi, işçi ücretlerinin düşüklüğü ve göçmen işçilerin amansızca sömürüsü gibi sorunlar bulunuyor. Süpermarket zinciri Coles'da işçilerin ücretlerinin sistematik olarak eksik ödenmesi ve GPS temizlik şirketindeki çalışan göçmen işçilerin vahşice sömürülmesi, örgütlenme gerekliliğine dair sadece birkaç son örnek.


KHAADI İŞÇİLERİ KAZANDI

Uzun süredir verilen mücadelenin ardından Khaadi giyim firması ile işçiler arasında geçtiğimiz hafta sözleşme imzalandı. Varılan anlaşma ile, yaklaşık 6.000 işçinin sözleşmesi yazılı olarak kayıt altına alınacak, fazla mesailer azaltılacak, cinsiyet ayrımcılığı yaptırım konusu olacak, sosyal güvenlik primleri düzenli ödenecek, prim ödemeleri yapılacak ve temiz içme suyu ile diğer işçi sağlığı ve iş güvenliği gerekleri yerine getirilecek. Öncü işçiler, bu kazanımın Pakistan'daki diğer büyük konfeksiyon işletmelerinde çalışan işçiler için emsal oluşturacağı kanısında.


KATAR KRİZİ ASIL İŞÇİLER İÇİN TEHLİKELİ

Orta Doğu'nun yeni krizi Katar'daki gelişmeleri Arap baharının 2011'den bu yana süren siyasal dalgalanmalarla ilişkilendirmek mümkün. Özellikle de Irak ve Suriye'de devam edegelen savaş ve gelişmeler Suudi Arabistan gibi ülkelerin egemen sınıflarını ittifaklarını ve varolan çatışmalardaki pozisyonlarını yeniden değerlendirmek zorunda bıraktı. Bu ise kartopu etkisiyle diğer yönetimleri de kendi konumlarını ve Rusya ve ABD ile olan ilişkilerini yeniden ele almaya yöneltti. Gerilim ve askeri çatışmanın artışı elbette ilk elde işçilerin, işçi ailelerinin ve bölgedeki işgücü içinde muazzam bir yer tutan göçmen işçilerin koşullarını daha da kötüleştirecek.


DHAKA'DA İŞ CİNAYETİ

Bangladeş'in başkenti Dhaka'da geçtiğimiz hafta üç genç inşaat işçisi üstünde çalıştıkları bambu platformun çökmesi sonucu binanın 10. katından düşerek öldü. Olayla ilgili soruşturma hala devam ediyor ancak ilk kanıtlar inşaat şirketinin iş güvenliği tedbirlerini almadığını ve denetçilerin ihmalinin bulunduğunu gösteriyor. Bağımsız sendikalar üzerindeki baskılar, iş güvenliği yönetmeliklerinin pervasızca çiğnenmesi ve rüşvet yüzünden Bangladeş'te işyerler işçiler için ölümcül ortamlar haline geliyor.  


MADEN DEVİ YİNE İŞÇİ ÇIKARDI

Batı Papua'da bulunan dev Grasberg bakır ve altın madeni Freeport McMoran'a ait. Madende Mayıs ayı başında başlayan uyuşmazlık 3.000'den fazla işçinin işten çıkarılmasıyla tırmanarak devam ediyor. Freeport McMoran bir yandan işten çıkarmalara hız verirken, bir yandan da Endonezya hükümetiyle maden işletmesinin kirası üzerine görüşmeleri de yürütüyor. Grasberg grevini bahane eden şirket, Doğu Java'da bulunan bakır eritme tesisinden de yüzlerce işçi çıkardı. Freeport McMoran gibi küresel devlere karşı şirketin dünyanın farklı yerlerinde bulunan madenlerinde çalışan işçilerin birleşik eylemi zorunlu.  


MAYTAP FABRİKASINDA PATLAMA

Madhya Pradesh eyaletinde bulunan Balaghat kentindeki bir maytap fabrikasında meydana gelen patlamada 25 işçi öldü, pek çok işçi yaralandı. Patlamanın nedeni tam olarak bilinmiyor ancak bu tekil bir olay değil. Hindistan'daki maytap fabrikalarında sık sık patlama ve yangınlar oluyor. Bunun nedeni ise yetersiz güvenlik önlemleri, iş güvenliği yönetmeliklerini çiğnemenin hiçbir yaptırımının olmaması ve bağımsız sendikaların yokluğu.


Çeviren: Nilgün Güngör