Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 28 Mayıs Haberleri

LÜKS OTELDE GREV HAZIRLIĞI

Jenny Marcos, Manila'daki lüks Peninsula Hotel'de yetkili Peninsula İşçileri Sendikası üyesi bir öncü işçiydi. Geçtiğimiz Ocak ayında işten çıkarıldı ve onunla birlikte iki işçiye de geçici uzaklaştırma cezası verildi. İşçilerin “suçu” çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep etmekti -odaları temizlerken tekerlekli kova kullanmak, 400'ün üzerindeki geçici işçi için iş güvencesi gibi. İşçiler şimdi otel yönetiminin çalışma koşullarını ağırlaştırması ve sendikasızlaştırma girişimleri karşısında greve gitmeye hazırlanıyor. IUF de uluslararası dayanışma kampanyası başlattı.


KORELİ İŞÇİLER YİNE SOKAKTA

Kore Metal İşçileri Sendikası'na üye binlerce işçi geçtiğimiz hafta İş Yasasında yapılması hedeflenen değişikliklere karşı ve iş güvencelerini savunmak amacıyla sokaklardaydı. İşçiler Hyundai Mipo tersanesinden atılan ve protestolarını bir binanın üst katlarında sürdüren Jeon Yeong-soo ve Lee Seong-ho adlı arkadaşları için dayanışma yürüyüşü yaptılar. Öte yandan Birleşmiş Milletler'e bağlı bir insan hakları kuruluşu da Kore Sendikalar Konfederasyonu başkanı Han Sang-gyun'un hapiste tutulmasının insan haklarıyla bağdaşmadığı açıklamasını yaptı.


CUMHURBAŞKANINA TANINAN YETKİLERİN HEDEFİ İŞÇİLER

Cumhurbaşkanına yeni yetkiler tanınmasının oylandığı Anayasa referandumunun ardından Erdoğan'ın ilk işi siyasi muhaliflerine tehditler yağdırmak oldu. Bu da tabii işçilerin zaten kötü olan koşullarının daha da ağırlaşacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz hafta işlerine geri dönmek için açlık grevi yapan iki öğretmen tutuklanırken, destekçileri de ertesi gün gözaltına alındı. Ayrıca bir grev de “ulusal güvenlik” gerekçe gösterilerek yasaklandı.


BİNLERCE MADENCİ İŞTEN ATILDI

Geçtiğimiz ayın başında Grasberg bakır ve altın madeninde başlayan grev, Freeport-McMoran şirketinin 2.000'den fazla işçinin sözleşmesini feshetmesiyle tırmanarak sürüyor. Dev maden çevreye verdiği zararın yanı sıra maden gelirinin çok küçük bir kısmının yerel Batı Papua topluluğuna aktarılması nedeniyle öteden beri tartışmalara yol açmıştı. Maden Endonezyalı askerler tarafından korunuyor. Son haberlere göre işten çıkarılan maden işçilerinin sayısı 4.000'i buldu.  


FİLİSTİNLİ TUTSAKLAR KAZANDI

İsrail hapishanelerindeki 1.500 Filistinli tutsağın açlık grevi tutsakların temsilcileri ile İsrail yetkilileri arasında hafta sonu yapılan uzun görüşmelerden sonra sona erdi. Tutsaklar taleplerinin önemli bir kısmını elde ettiler. Geçtiğimiz hafta tutsakların durumu kötüleşmiş, bazıları ölüm sınırına gelmişti. Geçen Pazartesi günü de İşgal Altındaki Topraklarda çalışan Filistinli işçi ve emekçiler açlık grevini destekleme amaçlı kitlesel bir greve gittiler. Dünyanın pek çok yerinde de işçiler İsrail'i tutsakların taleplerini kabul etmeye çağırdı.


Çeviren: Nilgün Güngör