Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 14 Mayıs Haberleri

AVUSTRALYA HÜKÜMETİ YİNE TOPRAK GASPEDİYOR

Avustralya hükümeti Aborijinlerin kendi toprakları üzerindeki denetimini zayıflatmak için yeni bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Aborijinlerin yapımına itiraz ettikleri Adani kömür madeni konusu da buna vesile oluyor. Avustralya kıtası Britanya İmparatorluğu tarafından sömürgeleştirilmesinden bu yana İlk Uluslar (yerli halklar) ata topraklarını geri almak için her zaman mücadele etmişlerdi. Yasa tasarısı Aborijin topluluklarını birbirine düşürüp bölmeyi hedefliyor. Aborijin toplulukları topraklarını gaspetmeye yönelik bu yeni saldırıya karşı dayanışma arayışında.


GÜNEY KORELİ İŞÇİLER SEÇİM SONUÇLARINDAN UMUTLANDI

Güney Kore'de son yıllardaki sert mücadelelerin ardından Koreli işçiler yeni seçilen devlet başkanı Moon Jae-in'den umutlandı. Moon, bir açıklamasında kamu sektöründe güvencesiz çalışmaya son vermeyi hedeflediğini söylemişti. Seçilmesinden önce de Samsung'daki işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunlarını çözmeye de söz vermişti. Kore Sendikalar Konfederasyonu ve Kore Kamu Taşımacılığı Sendikası yeni devlet başkanından taleplerini açıkladılar. Öte yandan hapisteki sendika lideri Han Sang-gyun bu kez de Hollanda sendikalar konfederasyonu FNV'den sendikal haklar için mücadele ödülü aldı.


IRAK'TA KAÇIRILAN MUHALİFLER SERBEST

Yolsuzluklara karşı mücadele eden yedi muhalif aktivist, geçtiğimiz hafta Bağdat'ın ortasında geceyarısı silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Kaçırılma olayları Irak'ta çok yaygın. Ancak bu kez hedefler özellikle seçilmişti. Hepsi de 2015 yılı ortalarından bu yana Bağdat'ta gerçekleştirilen yolsuzluk karşıtı gösterilerin örgütlenmesinde yer almışlardı. Yüzbinlerce kişinin katıldığı gösterilere karşı zor kullanılmış, pek çok kişi yaralanmıştı ve öldürülmüştü. Sosyal aktivistler kaçırma olayının muhalefete gözdağı mesajı anlamına geldiğini düşünüyor. Kaçırılan aktivistler kısa süre içinde serbest bırakılsa da olayın hükümetle bağlantılı olması muhtemel.
 

COCA-COLA HER YERDE SENDİKA DÜŞMANI

Java'nın merkezinde bulunan Bawan'daki Coca-Cola şişeleme şirketi Amatil'de sendika lideri işten çıkarıldı. İşçiler daha 2016 sonunda örgütlenmiş ve sendikayı kabul ettirmeyi başarmışlardı. Cakarta-Cibitung bölgesindeki Coca-Cola işçileri de iki yıl önce benzer bir durumla yüz yüze geldiler. Onlar da sendikada örgütlendikten sonra şirket öncü işçileri hedef aldı ve sendika liderini işten çıkardı. Coca-Cola, Türkiye, Pakistan ve Hong Kong'da da sendika düşmanlığı konusunda tescilli.


SOMA'DA KATLİAMDAN ÜÇ YIL SONRA HALA ACI VAR

301 işçinin katledildiği Soma katliamının üçüncü yılı bu yıl Anneler Gününe denk geldi. Devlet, anma yürüyüşünü yasakladı ve yalnızca mezar anmasına izin verdi. İşçi ailelerine kısmi bir tazminat ödendi ancak maden sahipleri doğru dürüst yargılanmış değil. Türkiye'de işçilerin durumu pek çok kamu işçisinin görevinden ihraç edilmesi ile daha da kötüleşiyor. İhraç edilen emekçiler haklarını geri kazanmak için açlık grevine başvurmak zorunda kalıyor.


DEVLET BAŞKANINA HAKARETTEN CEZA YAĞIYOR

Tayland'daki askeri cunta otokratik baskılarını arttırdıkça muhalefet de yaygınlaşıyor. Geçtiğimiz hafta yedi kişi daha devlet başkanına hakaretten -112. madde- hapis cezası aldı. Bilişim Suçları Yasasının uygulanması ve belli kişilerin sosyal medya kullanmasının yasaklanması ile tatmin olmayan generaller 100'den fazla Facebook sayfasına Tayland'dan erişimi yasakladı.


FİLİSTİNLİ TUTSAKLAR AÇLIK GREVİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYOR

1.500'ü aşkın Filistinli tutsağın açlık grevi 5. haftasına girdi. Tutsaklar İsrail makamları tarafından tam bir tecrit ve sürekli baskı altında tutulmalarına rağmen hakları için kararlılıkla mücadele ediyorlar. Dünyanın dört bir yanında ve tabii Batı Şeria ve Gazze şeridinde de destek eylemleri gerçekleştiriliyor. Geçenlerde yapılan dayanışma gösterisinde Filistinli bir genci İsrail askerleri tarafından vurularak öldürüldü. Tutsakların sağlık durumu kaygıyla takip ediliyor. İsrail hükümetinin görüşmeye oturacağına dair kimi sinyaller de var.


FREEPORT MADENİNDE BÜYÜK GREV

Batı Papua'da bulunan Freeport-McMoRan bakır ve altın madeninde çalışan onbinden fazla maden işçisi greve gitti. Grevin sebebi işten atmaların artması ve iş güvencesi. Şirket grevin başlamasının ardından 178 işçiyi işten çıkardı. 120 işçinin de atılacağını duyurdu. 2011 sonlarında aynı madende yaşanan grevde pek çok işçi yaşamını yitirmiş ve grev aylarca devam etmişti.


Çeviren: Nilgün Güngör