Soma aileleri: Bu acı sadece bizim değil

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden katliamı 3. yılında. 13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen katliamdan bu yana, yaşamını yitiren madencilerin aileleri, adalet mücadelesini sürdürüyor.

ETHA'ya konuşan aileler katliamın 3. yılında Soma'da düzenlenecek mitinge katılım ve yürüttükleri adalet mücadelesi ile dayanışma çağrısı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin davetiyle geldikleri İstanbul'da görüştüğümüz Gülsüm Çolak, "İlk çocuğumu, ilk gözağrımı, bana ilk 'anne' diyenimi kaybettim" diye söze başladı. Çolak, ekledi: "Evlat kokusunu ilk onda anladım."

Katliamın üzerinden 3 yıl geçtiğini hatırlatan Çolak, "Geçti sanmasınlar. Geçmiyor, o yangın hala içimizde. O yanan ateşin içinde kocaman bir kaya kalbimizi sıkıştırıyor" dedi.

GARİBANA DA İŞLEDİĞİ BİR ADALET
İş güvenliği sağlanmadığı müddetçe ölümlerin önüne geçilemeyeceğinin altını çizen Çolak, Türkiye'nin hukuk devleti olduğu açıklamalarına dikkat çekti: "Eğer adaletten ne beklediğimi soruyorsanız, umudumu yitirmek istemiyorum. Garibana da işlediği, eşit uygulandığı bir adalet istiyorum. Sermayeye, devlete işleyen bir adalet istemiyorum."

Çolak, kamuoyuna da şu çağrıyı yaptı: "Herkes adalete sahip çıksın. 13 Mayıs'taki anmaya çağırıyorum herkesi."

'BİRBİRİMİZE TUTUNARAK ACIMIZI AZALTALIM'
Tek oğlunu katliamda kaybeden Elmas Kaya ise gözyaşlarına hakim olamadı. Güçlükle konuşan Kaya, "Ne için yaşadığımı bilmediğim için..." diyebildi.

3 yıldır yüreğinin sızladığını dile getiren Kaya, hiçbir annenin, hiçbir insanın yüreğinin yanmaması için çaba sarf ettiklerini söyledi. İnsanlığa seslendiğini kaydeden Kaya, "Bu acı sadece bizim değil. Herkes elinden geldiğince bize katılsın. Adaleti sağlamaya çalışıyoruz, adalet herkese lazım sadece bize değil" diye konuştu.

Dayanışma çağrısı yapan Kaya, şunları dile getirdi: "Çok ihtiyacımız var. Herkes bize katılsın, destek olsun. Birbirimize tutunalım, acımızı bir nevi olsun azaltalım. Bizden sonrakiler bu acıyı yaşamasın."

'ÇAĞRIM BU TÜR KATLİAMLARIN BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN'
İsmail Çolak ise 13 Mayıs'ta düzenlenecek mitinge katılımın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Tüm kamuoyuna, demokratik kitle örgütlerine seslenen Çolak, "Bize destek vermelerini istiyoruz" dedi.

Mahkemenin gidişatının iyi olmadığını belirten Çolak, "Mahkeme heyetinin üzerinde müthiş bir baskı var. Bu baskıyı bir nebze olsun kırmak için 13 Temmuz'da başlayacak ve Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan 18. blok duruşmaya çağırıyorum. Bu tür katliamların bir daha yaşanmaması, çocukların yetim kalmaması, eşlerin dul kalmaması, anaların-babaların ağlamaması, insanca bir yaşam için eşitlik, demokratik ve barış içinde yaşayacağımız bir ülke için çağrı yapıyorum" dedi.

Katledilen 301 madencinin arkadaşı olduğunu dile getiren Ertan Çetinyılmaz ise Türkiye'de adaletin olmadığının altını çizdi. Barış akademisyenlerinin tutuklandığını hatırlatan Çetinyılmaz, "Eğer çocuklar ölmesin, analar ağlamasın diyen akademisyenler tutuklanıyor ama 'oluk oluk kanlarınızı akıtacağız' diyen mafya bozuntuları karşısında savcılar harekete geçmiyorsa bu ülkede adalet bitmiştir" diye konuştu. Çetinyılmaz, adaletin ancak mücadele ortaklaştırıldığında sağlanacağını vurguladı.