Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 8 Mayıs Haberleri

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜNDE ÖZGÜRLÜK SORUNLARI

Her yılın 3 Mayıs günü Dünya Basın Özgürlüğü Günü. O gün, işlerini yaptıkları için katledilen gazetecileri anıyor ve gazetecilerin daha fazla korunmasını istiyoruz. Bu yıl dünyanın farklı yerlerinde 14 gazeteci katledildi. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu gazetecilerin baskı, yıldırma, sansür ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı nasıl mücadele ettiklerini ortaya koyan bir rapor yayınladı. Avustralya'daki koşullar da benzer bir raporda ortaya koyuldu. Basın patronu Fairfax, işyerinde kapsamlı bir tensikata gideceğini duyurmak için Dünya Basın Özgürlüğü Gününü seçti. Sendika bu karara karşı bir haftalık bir greve gidecek.


TÜRKİYE'DE REFERANDUM SONRASI BASKILAR ARTIYOR

Türkiye'de kısa bir süre önce cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılmasına ilişkin yapılan referandum toplumdaki derin sınıfsal ayrımı bir kez daha ortaya koydu. Referandum sonuçları muhalefetin sanayi bölgelerinde, kentlerde ve Kürtlerin yaşadığı bölgede güçlü olduğunu gösterdi. Erdoğan yönetimi muhalefetin seçimlerde hile yapıldığı iddialarını ise reddetti. Tam da beklendiği gibi, referandumun ardından hükümet her tür muhalefeti ve muhalefet imkanını tecrit etmeye ve zayıflatmaya girişti. Geçtiğimiz hafta 4.000 kişi daha ihraç edildi, birçok kişi için de hapis cezası riski bulunuyor.


İŞÇİLER 1 MAYIS'I KUTLADI

1 Mayıs'ta dünyanın dört bir yanında işçiler hakları için sokaklardaydı. İsveç'teki gösterilerde gündemde İslamofobi ve bu konunun kadın işçiler üzerindeki negatif etkisi vardı. Asya Pasifik bölgesine gelince, Türkiye'de 1 Mayıs polis baskısı altında kutlandı. Cakarta'da yüzbinlerce işçi sokaklara çıktı. Pakistan, Hindistan, Güney Kore, Kamboçya, Malezya ve Filipinler'le Avustralya'da da kitlesel gösteriler ve eylemler yapıldı.


İRAN'DA BASKILAR BİTMİYOR

1 Mayıs günü İranlı öncü işçi ve çocuk hakları savunucusu Behnam Ebrahimzadeh tahliye edildi. Benham bağımsız işçi örgütleri kurmaya teşebbüs “suçundan” 7 yıldır cezaevinde tutuluyordu. Bundan bir gün önce ise sınıf örgütçüsü Esmail Abdi açlık grevine başladı. Esmail, açlık grevi duyurusunda öğretmen meslektaşları için adalet isteminde bulundu. İran'daki durum öncü işçiler için gitgide kötüleşiyor. Çalışma koşullarına ve baskılara karşı protestolar da devam ediyor. Geçen yıl da işçiler pek çok eylemde doğrudan doğruya hükümeti hedef almışlardı.


FİLİSTİNLİ TUTSAKLARIN AÇLIK GREVİNE ULUSLARARASI DESTEK

1.500'den fazla Filistinli tutsağın geçen ay başladığı açlık grevi devam ederken dünyanın dört bir yanındaki dayanışma eylemleri de artıyor. Filistinli tutsaklar 1 Mayıs'ta dünya işçilerine sınıf bilinçli bir tutum alarak açlık grevcilerini destekleme çağrısında bulundular. Filistin'deki Demokrasi ve İşçi Hakları Merkezi de uluslararası dayanışma çağrısı yayınladı. Açlık grevinin El Nakba Gününe dek devam etmesi bekleniyor. O gün dünyanın dört bir yanında eylemler düzenlenecek.


KORE'DE 6 İŞÇİ ÖLDÜ

1 Mayıs günü üzerinde çalıştıkları vincin çökmesi sonucu 6 işçi öldü, 20'den fazlası yaralandı. Bu katliamın yaşandığı yer Geoje adasında bulunan Samsung Ağır Sanayi tersanesi. Samsung dünyanın en büyük üçüncü gemi yapımcısı ve tam bir sendika düşmanı. Ölen işçiler doğrudan Samsung'da değil ona bağlı taşeron firmalarda çalışıyorlardı. Bağımsız sendikaların bastırılması ve işsiz kalma riskinin artması işyerlerini işçiler için daha tehlikeli hale getiriyor.

İRAN'DAKİ KÖMÜR MADENİNDE ONLARCA İŞÇİ CAN VERDİ

Geçtiğimiz hafta bir kömür madeninde meydana gelen patlamada en az 35 işçi can verdi. Enkaz altında hala işçilerin bulunduğuna inanılıyor. Ancak sayıları ve sağ kurtarılıp kurtarılamayacakları konusunda sağlıklı bilgi yok. Golestan eyaletindeki patlamanın sebebinin yetersiz havalandırma sonucu metan gazı birikmesi olduğu düşünülüyor. Daha önce de benzer işçi katliamlarının meydana geldiği İran'da binlerce işçi işyerlerinde tehlikeyle her gün burun buruna.


Çeviren: Nilgün Güngör