Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 1 Mayıs Haberleri

AVUSTRALYA'DA GÖÇMEN İŞÇİLER YİNE HEDEFTE

Avustralya hükümeti, ülkeye giren göçmen işçilerin tabi olduğu 457 vizesi kategorisinde yeni değişikliklerin yapılacağını açıkladı. Sözkonusu değişikliklerin işçilerin ücret ve çalışma koşullarını koruma amaçlı olduğu belirtilmesine rağmen asıl amaç göçmen işçilerin örgütlenme ve insanca ücret alma imkanlarını daha da baltalamak. Göçmen işçiler üzerindeki sömürünün örnekleri artarak çoğalıyor ve süreklileşiyor. Bu uygulamaların bir nebze durması, göçmen işçilere sürekti oturum statüsünün tanınması ve onları düşük ücretlere pervasızca mahkum eden patronlara yaptırım uygulanması ile mümkün olabilir ve bunun için de güçlü sendikalara ihtiyacımız var. 


SEÇİMLERİN GERİLİMİNİN ALTINDA EKONOMİK SEBEPLER YATIYOR

Cakarta'nın yeni valisinin seçimi Basuki “Ahok” Tjahaja Purnamaand (Çin kökenli- Çev.) ile Anies Baswedenwas arasında dini ve etnik bir çatışma gibi gösterildi. Gerçekte ise durum daha karmaşık. Ahok, görevde bulunduğu ilk dönemde uyguladığı kentsel dönüşüm projeleri işçilerin yerleşim alanlarını yerle bir etti. Üstelik işçilerin bir kısmı, egemen sınıfa mensup olmasına rağmen Anies'e oy vermişlerdi. Seçimlerdeki yeni bir gelişme ise aşırı sağcı İslam Savunucuları Cephesi'nin rolü oldu. Endonezya'nın tarihi ve ordu destekli milislerin 1965-67 katliamlarında yer aldığı düşünüldüğünde, bu Endonezya işçileri için çok endişe verici bir durum ve işçilerin ciddi bir yanıt vermesini gerektiriiyor. 


İŞÇİLER DÜNYANIN HER YERİNDE GÜVENLİ İŞYERİ İSTEDİ

28 Nisan'da dünyanın dört bir yanında işçiler ve emek örgütleri iş cinayetlerinde yaşamını yitiren ve yaralanan işçileri anmak için etkinlikler düzenlediler. Günün mesajı işyerlerindeki bütün ölümlerin önlenebilir olduğuydu. Sendikacılar ve öncü işçiler olarak güvenli işyerleri için mücadele etmek ve kız ve erkek kardeşlerimizin katline son verme görevi bizim omuzlarımızda. 


SENDİKA LİDERİNDEN MEKTUP VAR

Geçtiğimiz hafta uluslararası işçi hareketi Kore Sendikalar Konfederasyonu'nun hapisteki başkanı Han Sang-gyun'Dan bir mektup aldı. Sang-gyun mektubunda kendisini ülke içinde ve dışında destekleyen herkese teşekkür ediyor ve son yıllarda yürütülen işçi düşmanı saldırılara karşı kararlılıkla mücadele edeceğini belirtiyor. Kore işçileri bu yılın başında başkan Park'ı  istifa etmek zorunda bıraksalar da hala aynı sorunlarla yüzyüzeler ve destek ve dayanışmaya ihtiyaç duyuyorlar. 


TAYLAND CUNTASI O LEVHAYI BOŞUNA SÖKMEDİ

Bangkok'taki Ananta Samakhom Kraliyet Kabul Salonu önündeki asfalta gömülü pirinçten küçük levhanın sökülmesi, Tayland'daki askeri faşist baskının sembolü haline geldi. Levha, 1932 yılında mutlak monarşi rejiminin devrilip yeni anayasanın kabulü anısında çakılmış. Bu levhanın başına ne geldiğini sorma cesareti gösteren birkaç muhalif halen gözaltında bulunuyor. Başkana hakaretten hapiste bulunan Pai Dao Din'e bir Güney Kore örgütü tarafından insan hakları ödülü verildi. Güney Kore'deki 18 Mayıs Anma Vakfı 2017 Gwangju Ödülünü Pai Dao Din'e verdi. Bu arada Sumyot da başkana hakaretten altı yıldır hapiste. 


ÖLÜM MANGALARI FİLİPİNLİ İŞÇİLERE KARŞI

Manila'daki bir polis merkezinde gözaltına alınanları kayda geçirmeden tutmak için kullanılan gizli bir odanın bulunması başkan Duterte'nin uyuşturucuya karşı savaş adı altında kullandığı insanlık dışı yöntemleri bir kez daha ortaya koydu. Geçtiğimiz ayın başında ülkenin güneyinde büyük bir kent olan Davao'da Arturo Lascanas adlı eski bir polis memuru kendisinin de yer aldığı Duterte'nin ölüm mangalarına ilişkin ifşaatta bulundu. Başbakan yardımcısı Leni Robredo da pervasızca katledilen Filipinlilerin sayısındaki artıştan sözetti. Bunun üzerine Filipinli bir avukat Duterte ve 11 Filipinli devlet görevlisi hakkında katliam ve insanlığa karşı suç işlemekten dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu. 


KÜRESEL BİRA DEVİ KAMBOÇYALI İŞÇİLERİN HAKLARINI ÇİĞNİYOR

Bira firması Cambrew geçtiğimiz yıl çalışma koşullarını ağırlaştıracak bir sözleşme imzalamayı kabul etmeyen işçileri işten çıkarmıştı. İşçilerin çoğu DA kadındı. Kamboçya Gıda ve Hizmet İşçileri Konfederasyonu (CFSWF) işçilerin Cambrew'e karşı mücadelelerinde yanlarındaydı. Buna karşılık şirket CFSWF'i şirket deposunda zarara sebebiyet vermekten mahkemeye veriyor. Öte yandan işçilerin birlik ve dayanışmasını yok etmek ve sendikayı etkisizleştirme amacıyla şirketin bazı işçilere para teklif ettiği de gelen bilgiler arasında. 


IRAKLI PETROL İŞÇİLERİ SHELL'E SENDİKAYI KABUL ETTİRDİ

Shell, Southern Gas ve Mitsubishi ortak yatırımı olan Basrah Gaz Şirketi geçtiğimiz hafta işyerinde Irak Petrol Sendikaları Federasyonu'nun (IFOU) yetki almasını kabul etti. Bu denli stratejik bir sanayide toplu pazarlık hakkının kazanılması çalışan 6.000 işçi için önemli bir adım. Son birkaç yıldır petrol işçileri birçok önemli eyleme gittikleri gibi liderlerinin tutuklanma girişimlerini de püskürttüler. Geçtiğimiz ay altı Irak sendikası işçilerin bağımsız sendikalarda örgütlenmesini yasaklayan Irak hükümetini ILO'ya şikayet etti. 


Çeviren: Nilgün Güngör