Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 24 Nisan Haberleri

KORE'DE İŞÇİLER FÜZE SİSTEMİNE KARŞI

Güney Kore'de THAAD (Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması) sisteminin inşasına karşı her hafta gösteriler düzenleniyor. Antimilitarist hareket devlet başkanı Park'ın istifasına yönelik muhalefetin kazanımlarından güç alıyor. Üssün kurulması Kore yarımadasındaki gerilimleri arttırırken, Güney Kore devleti de gösterilere karşı daha fazla polis seferber etmeye başladı.


ORMAN İŞÇİLERİ İŞTEN ÇIKARILDI

Avustralya'nın güneydoğusunda bulunan Myrtleford kasabasında 200 kadar orman işçisi Carter Holt Harvey adlı patronları tarafından işten çıkarıldı. İşçilerin ücretlerin artırılması ve sakatlık sigortasının iyileştirilmesi talepleri reddedildi ve görüşmeler kesildi. Kısa süre önce CUB ve Parmalat'da da benzer talepleri yükselten işçiler işten çıkarılmıştı.


BAKIM İŞÇİLERİNİN ÜCRET KAZANIMI

Yaşlılara evde bakım ve engelli hizmetlerinde çalışan çoğu kadın 50.000'den fazla işçi beş yıl süren bir mücadelenin ardından zam ve ücret farklarını elde ettiler. Zam, sefalet ücreti alan ve sistematik sömürüye tabi tutulan işçilerin koşullarının kabulü anlamına geliyor. Sendikalar şimdi de zammın tam olarak uygulanmasını ve ücretlerin çok düşük olduğu diğer sektörler için de bir başlangıç oluşturmasını bekliyor. Hazır gıda sektöründe çalışan işçiler de çalışma koşullarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle bir süre önce ülke çapında greve gitmişlerdi.  


DÖRDÜNCÜ YILINDA RANA PLAZA'YI UNUTMA

24 Nisan Bangladeş'in Dhaka kentinde bulunan Rana Plaza'nın çöküşünün dördüncü yıldönümü. Rana Plaza'nın çökmesi sonucu 1.100'den fazla konfeksiyon işçisi can vermişti. Katliamla ilgili davanın yıllar sürmesi bekleniyor. Katliamın ardından dünyanın dört bir yanında oluşan tepkiler sonucu Bangladeş'te üretim yapan firmalar işçilerin çalışma koşullarında çok kısmi düzeltmelere gitmek zorunda kalmıştı. Ancak yapılacak daha çok şey var. İşçiler katliam alanında bir anıt dikilmesini istiyor. Bangladeş'teki konfeksiyon işçilerinin yaşam ve çalışma koşullarını ve örgütlenme çabalarını konu edinen yeni bir film de çekiliyor.


DÜNYA İŞÇİLERİNİN 1 MAYIS'I

1 Mayıs, 1886 yılından bu yana işçilerin uluslararası çapta mücadele günü olarak kutlanıyor. Kapitalistler ve devletleri bizi işyerlerimizde ve yaşadığımız yerlerde öldürüyorlar, İşçilerin kemer sıkma ve savaş politikalarına dur demeleri gerekiyor. Dünyanın dört bir yanında işçiler 1 Mayıs günü dayanışma içinde yürüyüşler düzenleyecek, gösteriler yapılacak.


ÖLENLERİ AN, KALANLAR İÇİN MÜCADELE ET

Her yıl milyonlarca işçi güvenlikten yoksun işyerlerinde ölüyor ya da hastalanıyor. 28 Nisan çalışmadan dolayı katledilen ya da yaralanan işçiler için uluslararası anma günü. 28 Nisan, güvenli ve sağlıklı işyeri talebimizi ifade eden bir gün. Sendikalar, emek örgütleri ve öncü işçiler dünyanın dört bir yanında bu gündemle yürüyüş ve etkinlikler düzenleyecek.


FİLİSTİNLİ TUTSAKLAR AÇLIK GREVİNDE

1.500 Filistinli tutsak geçtiğimiz hafta süresiz açlık grevine başladı. Açlık grevi “Ekmek ve Onur” grevi olarak anılıyor. Tutsakların talepleri aile görüşlerinin, tıbbi tedavilerin iyileştirilmesi ve bir bütün olarak tutsaklık koşullarının düzeltilmesi. İsrail devletinin görüşmeyi kabul etmemesi grevin daha birinci haftasında politik gerginliklere yol açtı. Filistinli tutsakların açlık grevi için dünya çapında dayanışma eylem ve etkinlikleri yapılıyor.


SRİ LANKA'DA İŞÇİLER GÖÇÜK ALTINDA KALDI

14 Nisan günü öğleden sonra Colombo'nun dışındaki bir çöp yığınında meydana gelen patlama işçi evlerinin yıkılmasına ve 50 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Yaklaşık 150 ev yıkıldı ya da ciddi biçimde zarar gördü. Yaşanan felaket talihsiz bir kaza değil kapitalist hükümetlerin işçilerin yaşadığı yerlere yönelik ihmalinin bir sonucuydu. Olay yerine giden bir hükümet yetkilisi ölümlerden işçilerin kendilerinin sorumlu olduğunu söyleyecek kadar ileri gitti.


Çeviren: Nilgün Güngör