Adalet Arayan İşçi Aileleri 60. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni gerçekleştirdi

Yakınlarını iş cinayetlerinde kaybeden Adalet Arayan İşçi Aileleri, Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin 60. haftasında bir kez daha Galatasaray Lisesi önünde buluştu.

“İş kazası değil cinayet” pankartının açıldığı eylemde iş cinayetlerinde katledilenlerin fotoğrafları taşındı.

“Anayasada işçilerin lehine bir şey yok”
Aileler adına basın açıklamasını Davutpaşa’da yakınını yitiren İdris Çabuk okudu. 2016’daki iş cinayetleri tablosuna dikkat çeken Çabuk, 2017’nin ilk iki ayında da onlarca işçinin iş cinayetlerinde katledilmeye devam ettiğine dikkat çekti. İş cinayetlerine ‘dur’ demek için nöbeti sürdürdüklerini ifade etti. Gündemdeki anayasa değişikliğinde işçilerin lehine hiçbir şey olmadığı ve iş cinayetlerini durduracak düzenlemelerin yer almadığını belirtti. 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi talebiyle sözlerini sonlandırdı.

“İş cinayetlerinin sorumluları aklanıyor”
İş cinayetleriyle yaşam hakkının ihlal edildiğini ifade eden Av. Berrin Demir, Soma’yı hatırlatarak tekil ölümlerin görülmemesine tepki gösterdi. ‘Evet-Hayır’ gündemine kilitlenerek iş cinayetlerinin sorumlularının yargılanmadığı, cezalandırılmadığı bir sürecin yaşandığını söyleyen Demir “Çalışırken ölmek istemiyoruz” dedi. Eren Eroğlu davasının oldubittiye getirilerek karara bağlanmaya çalışıldığını belirtti. İş cinayeti davalarında kamu görevlilerinin yargılanmasına izin verilmemesini teşhir etti.

“Bu yüzden bizim adımız Adalet Arayan Aileler”
Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu da gündemde referandum olduğunu ancak kendilerinin, yakınlarının katledilmesiyle ilgilendiğini ifade etti. Çocuğunun katledilmesiyle ilgili davada hakimin “İtiraz olunca geriliyorum” sözünü teşhir etti. Kanıtlara ve bilirkişi raporlarına rağmen patron ve kamu görevlilerinin yargı eliyle korunduğunun altını çizerek “Bu yüzden bizim adımız Adalet Arayan Aileler” dedi. Gündemdeki anayasanın kendileri için olumlu hiçbir şey getirmeyeceğini ifade etti.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin yalnızca kendileri için değil, yeni iş cinayetleri yaşanmasın diye eylemlerini sürdürdüklerini belirterek destek çağrısı yaptı.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise ailelerin mücadelesinin yanında olduğunu söyledi.