Göçmen çocuk sömürüsü: 5 yaşında çocuklar çalıştırılıyor

Ülkelerindeki savaştan kaynaklı Antep'e sığınan Suriyeli çocuklarda çalışma yaşı 5’e kadar indi.

Ülkelerindeki savaştan kaynaklı Antep sokaklarında statüsüz ve geleceksiz yaşamak zorunda bırakılan Suriyeli çocuklar, patrolar için ucuz iş gücü oldu. Türkiye'ye sığınan 3 milyon Suriyeli göçmenin 325 bin 140'ı Antep'te yaşarken, bunların yarısından fazlası 18 yaş altındaki çocuklardan oluşuyor. Tekstil atölyelerinde yaşları 5 ile 10 arasında değişen çocuklar günlüğü 5 liraya çalıştırılıyor. Atölyelere gidemeyen çocuklar ise evlerde çalıştırılıyor.

Tekstilin yükü çocukların üzerinde
dihaber’den Arjin Dilek Öncel ve Beritan İrlan’ın haberine göre, Antep’in Şahin Bey ilçesi Vatan Mahallesi’nde erkek çocuklar fırın, atölye, bakkal gibi yerlerde, kız çocukların ise daha uzun saatlerde ev içinde çalıştırılıyor. Çocuk işçiler hafif tekstil, fermuarcılık, boncuk işleme gibi yan tekstil işleri yapmaya mahkum ediliyor.

İğnesi parmaklarından büyük
3 yıl önce Halep’te evlerinin yıkılmasının ardından 7 kardeşi ile Antep'e sığınan A.M. kentteki çocuk işçilerden biri. Okula başlamadan göç eden A.M., şimdi 10 yaşında ve ailesine katkı olsun diye boncuk işliyor. Kentin yoksul yerlerinden biri olan Vatan Mahallesi’nde bir bodrum katında yaşam mücadelesi veren M. ve kardeşleri 2 yıl önce evlerine yakın bir tekstil atölyesi ile anlaşarak, kot üzerine boncuk işlemeye başladı. Evin en küçük bireyi olan M.’nin tuttuğu iğnenin uzunluğu parmak boyunu aşıyor. Okumak istediğini, ancak 75 TL’lik servis ücretini karşılayamadıkları için vazgeçtiğini dile getiren M. kendi imkanlarıyla harfleri öğrenerek okuma yazmayı sökmeye çalışıyor.

Ev içi fason işçisi çocuklar
4 pantolonun cep kısmına taktığı boncuklar için sadece 1 TL kazandığını anlatan M., günde 20 pantolon yaparak 5 TL kazanıyor. Parayı ailesine veren M., sabah 9'dan saat 14.00'e kadar çalıştığını söyledi. 300 lira olan bodrumun kirasını ödeyebilmek için ailesine günlük 5 lira katkı sağlayan M., omzuna yüklenen ağır sorumluluk ile çocukluk hayalleri arasında gidip geliyor. M., her şeye rağmen okumaya olan isteğinden ise vazgeçmiş değil.

Makasın kestiği el...
Yine 3 yıl önce Halep'ten gelen 5 yaşındaki Ş. Ş. A., halası ile birlikte derme çatma evlerinin salonuna serdikleri tekstil ürünlerinin iplerini temizleyerek günlük 5 lira para alıyor. Halası ve yaşıtları olan kuzenleriyle çalışan A., iplerini temizlediği 4 çocuk pantolonunun karşılığında 1 lira alıyor. Tutamadığı makasla ara sıra elini de kesen A., kuzenleriyle birlikte yaşıtlarından habersiz çalışıyor.