Marmara Park AVM yangını sönmüyor...

11 Mart 2012’de Esenyurt'ta Marmara Park AVM inşaatında çalışan ve kaldıkları çadırda çıkan yangın sonucu işçi cinayetinde yaşamını yiyen 11 işçi, 5 yılında, aileleri ve Adalet Arayanlara Destek Grubu tarafından olay yerinde anıldı ve Adalet talebi tekrar edildi. 
 
İstanbul, Esenyurt'ta Marmara Park AVM inşaatında çalışırken 11 Mart 2012’de gece kaldıkları çadırlarda çıkan yangında yaşamını yitiren işçiler Bayram Ege Pehlivan (Sivas 48), Çetin Çoşkun (Sivas 42), Seyfettin Topal (Ordu 38), Abdurrahman Demir (Tokat 42), Sevdin Özen (Van 28), İsa Topal (Ordu 22), Ahmet Yahal (Ordu 30), Barış Kıyak (Muğla 30), Hakim Alican (Bitlis 46), Fatih Acun (Ordu 23) ve Ahmet Keskin (Bartın 47) Adalet Arayan İşçi Aileleri ve Adalet Arayanlara Destek Grubu tarafından Marmara Park AVM önünde yapılan basın açıklamasıyla anıldı. 
 
Her yıl iş cinayetlerinin durması, iş cinayetlerindwn sorumlu olanların yargılanıp cezalarını çekmesi için yangının çıktığı yer olan AVM önünde toplanan aileler bugün 5. kez bir araya geldi. 
 
Adalet Arayan İşçi Aileleri "5 Yıl Önce Marmara Park AVM İnşaatında 11 İşçi Arkadaşımız Yanarak Hayatını Kaybetti, Ne Acımız Ne Öfkemiz Azaldı Peşini Bırakmayacağız" yazılı pankart açtı. 
 
İş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek, başından beri adalet mücadelelerimizde bize güç veren, sesimizi duyuran, bugün de burada olan dostlarına "İyi ki varsınız" diyerek teşekkür etti. 5 yıldır her yıldönümünde burada yaşamını yitiren 11 işçiyi aldıklarını , her ayın ilk pazar günü Galatasaray Meydanı’nda Vicdan ve Adalet Nöbetinde olduklarını belirtti. 
 
Adalet Arayan Aileler adına okunan açıklamada "5 yıl önce, 11 Mart 2012’de, Marmara Park AVM inşaatında çalışan işçilerin barınma amaçlı kullandığı çadırlarda meydana gelen yangında 11 insanımız hayatını kaybetti. Ve biz onları burada buluşmuş olmak vesilesiyle saygıyla anıyoruz. 
 
Bizler, bu yangında kardeşlerini, evlatlarını, analarını-babalarını, canlarını yitirmiş aileler olarak her yıldönümünde yangının meydana geldiği yerde buluşarak UNUTMADIĞIMIZI ve UNUTTURMAYACAĞIMIZI yetkililere ve kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. 5 yıldır her yıldönümünde buradayız, her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Meydanı’nda  Vicdan ve Adalet Nöbetinde'yiz. 
 
Çünkü İstanbul/Davutpaşa’da, İstanbul/BEDAŞ’ta, Ankara/Ostim/İvedik’te, Van/Bayram Otel’de, İstanbul/Esenyurt’ta, İstanbul/Arka Sıradakiler Dizi setinde, Zonguldak/Kozlu’da,  Muğla/Milas-Güllük’te, İstanbul/Özel Doğa Hastanesi’nde, Soma’da, Bursa/Gemlik Gübre Fabrikası’nda hayatlarını kaybedenlerin aileleri olarak, kaybettiklerimiz için yılmadan, bıkmadan, usanmadan ADALET istiyoruz.
 
Türkiye’nin iş cinayetleri karnesinin korkunçluğu değişmiyor. İş cinayetlerini durdurmak için yetkililer kıllarını kımıldatmıyor. 2016’da en az 1924 işçi iş cinayetlerine hayatını kaybetti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği  Meclisi’nin verilerine göre 2017’nin ilk iki ayında en az 287 işçi hayatını kaybetti. İşçilerin bu kadar çok ölürken, İŞ CİNAYETLERİNE DUR DİYEBİLMEK İÇİN Buradayız.
 
Bugün buradayız, her duruşma öncesi Bakırköy Adliyesi önündeydik, her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Meydanı’nda Vicdan ve Adalet Nöbeti’ndeyiz. Çünkü ekmek mücadelesinin işçinin hayatına mâl olmasını istemiyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlandığı, daha insani çalışma koşullarının yaratılmasını istiyoruz. Denetim sorumluluğu olanların görevlerini gereği gibi yapmasını istiyoruz. 
 
5 yıldır; adil bir yargılanmanın gerçekleşmesi ve bütün sorumluların yargılanabilmesi için çabaladık. 9 Temmuz 2015’te Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. Taşeron firma yetkilileri ve iş güvenliği uzmanları 5 ila 10 yıllık cezalar aldılar. Ancak 11 işçinin hayatını kaybetmesinin gerçek sorumluları, ECE Gayrimenkul, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat ve kamu idareleri belgeler, tanık ifadeleri ve iddianameye rağmen sorumsuz bulundu. 
 
Aileler olarak bu karara itiraz ettik. Dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne gönderildi. 4 Kasım 2016’da duruşması görüldü. Yargıtay dosyayı karar veren mahkemeye iade etti. Yangının meydana gelmesinde, ECE, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat, KALDEM ve diğer işverenler, bu işyerlerinin denetiminden sorumlu olan bütün kurum ve kişiler birinci derecede sorumludur! Eksiksiz bütün sorumluların yargılanmasını istediğimiz için buradayız. Verilen cezalar yetmez, tüm sorumlular yargılanana kadar ADALET aramaya, davalarımızı takip etmeye devam edeceğiz.
 
5 yıldır Esenyurt çadır yangınında hayatını kaybedenler anısına bu bölgede bir park yapılmalıdır diyoruz. Yapılmadı. Sembolik olarak bizler 11 canımız için 11 fidan diktik. İş cinayeti lanetinin unutulmamasının bir işareti ve kaybettiklerimizin anısına saygımızı temsilen bir Anıt dikilmelidir dedik 5 yıldır. Anıt dikilmedi. İşçilere ne kadar değer verildiğinin somut kanıtlarıdır bu isteklerimizin yerine getirilmeyişi.
 
Bizler, aileler olarak bir araya gelerek sürdürdüğümüz adalet mücadelesinde, bizlerle dayanışma gösteren bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Gözünüz, kulağınız, varlığınız, vicdanınız bizimle olsun. 
 
Ve yetkililere sesleniyoruz, 28 Nisan diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmelidir. Bütün amacımız, kaybettiklerimiz ve bizler için ADALET… denildi. Adalet Arayan İşçi Aileleri iş cinayetlerinin son bulması ve iş cinayetlerinden sorumlu olanların yargılanarak cezalarını çekmesi için mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek emek örgütleri ve kamuoyundan bu konuda duyarlılık beklediklerini ifade etti.
 
Eylem "Kaza Değil Cinayet", "Esenyurt'u Unutma Unutturma" sloganları atılarak işçiler anısına yaşamını yitirdimleri yere karanfiller bırakılarak sona erdi.