Uğur Çavdar davası: Tehlikeye rağmen önlem alınmadı, üretim devam etti

19 Temmuz’da Bursa’daki Gemlik Gübre Fabrikası'nda ihmaller sonucunda meydana gelen patlamada katledilen Uğur Çavdar’ın davası bugün Bursa Adliyesi’nde görüldü.

Gemlik Gübre yönetici ve mühendislerinin yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında sanık ve davacı tarafın şahitleri dinlendi.

Fabrika tıkanmaya rağmen devre dışı bırakılmadı
Aralarında halihazırda çalışan işçilerin de bulunduğu tanıkların ifadelerindeki ortak nokta, patlamaya neden olan ana borudaki tıkanma sebebiyle fabrikanın devre dışı bırakılması gerektiği fakat çalışmanın devam ettiği bunun yanısıra gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı, bunlarla ilgili eğitim yapılmadığı idi.

Yeni bir sistem nedeniyle mevcut vardiya odasının yıkıldığı ve işçilerin asansör boşluğunda çalışmak zorunda bırakıldığı tanıklar tarafından dile getirilirken eğer vardiya odası olsa idi Uğur Çavdar’ın bugün büyük ihtimalle yaşıyor olacağı söylendi.

Çalışma ortamındaki tehlikeden Petrol-İş de haberdardı
Patlamadan sonraki dönemde, 50 metre yükseklikteki iskelede patlamadan kaynaklı molozların taşınması talimatı alan fakat uygunsuz çalışma koşulları nedeniyle bunu kabul etmedikleri için işten atılan işçiler de tanıklık yaptılar.

İşçilerin ifadelerinde dikkat çeken bir diğer nokta ise Petrol-İş sendikasının çalışma ortamının bu şekilde uygunsuz olduğundan haberdar olmasıydı.

Mahkeme heyetinin Nisan ayına ertelediği duruşma öncesinde de adliye önünde Çavdar ailesinin, Gemlik Gübre işçilerinin de katılımıyla bir açıklama yapıldı. MİB’liler de aileye ve Gemlik Gübre işçilerine destek verdiler.