Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 8 Ocak Haberleri

AŞIRI ÇALIŞMA İNTİHARI CEO'NUN İSTİFASINI GETİRDİ

Japon reklamcılık grubu Dentsu'nun CEO'su Tadashi Ishii, yüzlerce saat fazla mesai yapan bir işçinin intiharı üzerine ardından istifa edeceğini açıkladı. Ishii, istifasını Ocak ayındaki yönetim kurulu toplantısında verecek.
 
24 yaşındaki Matsuri Takahashi adlı kadın işçi Aralık ayında intihar etmiş ve annesine bıraktığı mektupta “Neden her şey bu kadar zor olmak zorunda?” diye yazmıştı. Dentsu'ya 2015 Nisan ayında giren Matsuri çok geçmeden ayda 100 saat fazla mesai yapmaya başlamıştı.
 
Dentsu'daki fazla mesailerin azaltılması talepleri durdurulamaz bir hal alınca iş müfettişleri şirkete gelip inceleme yapmıştı. Hükümet Takahashi'nin ölümünün fazla mesai ile bağlantılı olduğunu kabul etti. Hükümet açıklamalarına göre yılda yaklaşık 2000 işçi aşırı çalışma nedeniyle intihar ediyor.
 

BANGLADEŞ'TE 1.500'DEN FAZLA KONFEKSİYON İŞÇİSİ İŞTEN ATILDI

Bangladeş'te 1.500'den fazla konfeksiyon işçisi bir hafta süren eylemlerinin ardından işten çıkarıldı.

Ashua bölgesinde Zara, H&M, Gap gibi markalar için üretim yapan onlarca fabrika kitlesel gösteriler üzerine kapandı. Fabrikalar açılınca işçiler işbaşı yaptı ancak pek çok öncü işçi hala gözaltında. Gözaltına alınanlar arasında polisin konfeksiyon sektörüne ilişkin haberlerinden dolayı diş bilediği gazeteci Nazmul Huda da var. Nazmul Huda, yalan haber yapmak ve sendika liderleri ile gizli toplantılar düzenlemekle suçlanıyor. Huda, 1.100 işçinin yaşamını yitirdiği Rana Plaza binası ile ilgili ilk haber yapan ve katliamından bir gün önce binada çökme tehlikesi olduğunu yazan gazeteci.   

Ashua'daki eylemlerin çıkış sebebi 121 işçinin işten çıkarılması. Ancak kısa süre içinde asgari ücretin yükseltilmesi talebi öne çıktı. İşçiler halen 67 dolar civarındaki asgari ücretin 203 dolara çıkarılmasını istiyor. Hakkında gözaltı kararı bulunan birçok işçi kaçak durumda.
 

SUUDİ ARABİSTAN'DA İŞÇİLERE KIRBAÇ VE HAPİS CEZASI

Suudi Arabistan'da Binladin Group inşaatlarında çalışan onlarca yabancı işçi birkaç ay önce ücretlerinin ödenmemesini protesto etmiş, şirket otobüslerini ateşe vermişlerdi. İşçiler geçtiğimiz hafta kırbaç ve hapis cezasına çarptırıldı. Kamu malına zarar vermek ve huzursuzluk çıkarmaktan yargılanan 49 işçinin milliyetleri bilinmiyor. İşçilerden bazıları 4 ay hapis ve 300 kırbaç cezası alırken, diğerlerine de 45 gün hapis cezası verildi.
 
Binladin Group, Usama bin Ladin'in babası tarafından  kurulmuştu. Saudi Oger ise Lübnan Başbakanı Hariri'ye ait. Suudi Arabistan'da çalışan göçmen işçiler kazançlarının büyük bölümünü ülkelerine gönderiyorlar. Petrol fiyatlarındaki düşüş sonucu yaşanan mali kriz, ülkedeki inşaat sanayiinin çökmesine yol açtı. Bunun faturası da göçmen işçilere yıkıldı.


TAYLAND'DA GENEL SEÇİMLER YİNE ERTELENDİ

Tayland'da bu yıl yapılması öngörülen genel seçimler 2018 Nisan'ına ertelendi. Ertelemenin nedeni, seçim yasalarının değiştirilecek olması diye açıklanıyor.

2014 Mayıs'ından bu yana işbaşında olan askeri cunta demokrasiye dönüş “yol haritası”na bağlılığını sık sık tekrarlamasına rağmen, genel seçimler için verilen tarih her yıl değiştiriliyor.

“Demokrasiye dönüş” için bir sonraki adım ise yeni kral Maha Vajiralongkorn'un geçen yıl yapılan referandumda kabul edilen anayasayı onaylaması.


HİNDİSTAN'DA MADENDE GÖÇÜK

Hindistan'da Eastern Coalfields Limited şirketine bağlı Lamatia madeninde meydana gelen göçükte en az yedi işçi öldü, 40 kadar işçi bir süre mahsur kaldı.


Çeviren: Nilgün Güngör