Alüminyum fabrikasında iş kazası geçiren kadın işçi GATA'da tedavi olmayı bekliyor

Neşe Kocairi’nin hayatı, işyerinde geçirdiği kazayla değişti. Bir zamanlar ismi gibi ‘neşeli’ olan genç kadın, artık ne eşini ne çocuklarını tanıyor. Onun için tek umut, GATA’ta tedavi olmak...
 
İzmir'de iş kazası sonrası 3 çeşit beyin kanaması geçiren Neşe Kocairi, 5 ay yoğun bakımda yatarken, hafızasını kaybetti ve yatağa bağımlı hale geldi. Eşine bakmak için işini bırakan Durmuş Ali Kocairi, "Doktoru, tedavi için GATA'yı önerdi. Bizim buna maddi gücümüz yok. Sağlık Bakanlığı bize yardım elini uzatsın" dedi.

KOLİ ALMAYA ÇIKTI

Menderes'te oturan evli ve 2 çocuk annesi Neşe Kocairi (30), İzmir Ticaret OSB'deki bir alüminyum fabrikasında, paketleme ve presleme bölümünde çalışıyordu.
 
Kocairi, geçtiğimiz Mart'ta, koli almak için, iş yerinin ikinci katındaki batar kata çıktı. Raftaki koliyi, merdiven ile almak isteyen Kocairi, iddiaya göre batar katın zemin katı alçı pan olduğu için çökünce merdiven boşluğuna düştü. Yaklaşık 8 metrelik bir yükseklikten düşen Kocairi ağır yaralandı. Hastanede beyin kanaması geçirdiği belirlendi. Çok sayıda ameliyat olan Kocairi, 5 ay yoğun bakımda kalarak ölümün kıyısından döndü. Geçirdiği 3 çeşit beyin kanaması nedeniyle hafızasını kaybetti.

YATAĞA BAĞIMLI OLDU 

Konuşma yeteneğini de kaybeden Kocairi, yürüyemez ve ellerini kullanamaz hale geldi. Taburcu edilen iki çocuk annesinin tüm ihtiyacını karşılayan eşi Durmuş Ali Koceiri, "Evde bir ay kaldıktan sonra nöbet geçirdi. Tekrar hastaneye kaldırdık. Yaklaşık 1 ay tekrar hastanede kaldı. Eve getirdikten sonra da 50 gün fizik tedavi için hastaneye gittik. Eşim yürüyemiyor, konuşmasında bozukluk var, yatağa bağımlı. Hafızasını kaybetti. Çocuklarının isimlerini unutuyor. Bana soruyor 'Bu hangisiydi, ismi neydi' diye. Beni bazen tanıyor bazen tanımıyor" dedi.
 
Durmuş Ali Kocairi, "Kazadan sonra işimden ayrıldım. Eşime ben bakıyorum. Bir gelirimiz yok. Benim aldığım işsizlik maaşı ile idare ettik. Ancak işsizlik maaşı da bu ay bitiyor. Bundan sonra ne yaparız bilmiyorum. Ben evimi geçindirmek zorundayım. Bakıcı istiyorum eşim için. Ben de çalışıp, evime ekmek getireyim" diye konuştu.

AVUKAT İCRAYA VERDİ 

Kocairi, kazadan sonra bir avukat tuttuklarını söylerken, "Avukat 6 ay bekletti bizi ve dava ile ilgili bilgi vermedi. Biz de başka avukat tuttuk. İlk avukat bizden danışmanlık ücreti adı altında 2 bin 500 lira istedi. Maddi yetersizlik nedeniyle hemen ödeyemeyeceğimizi söyledik. Avukat bizi icraya verdi" diye konuştu.

'SAĞLIK BAKANLIĞI BİZE YARDIM ETSİN'

Durmuş Ali Kocairi, "En son gittiğimiz doktor, eşimin devamlı fizik tedavi görmesi gerektiğini söyledi. Doktor, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) gitmemizi, orada tedavisinin yapılabileceğini anlattı.
 
Maddi gücümüz eşimi GATA'ya götürmeye yetmiyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, eşimin tedavisi için yardımda bulunursa çok sevinirim" dedi.